Geokompozyty z Wrocławia ze złotem

Zespół z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu: Krzysztof Lejcuś, Henryk Orzeszyna, Daniel Garlikowski, Andrzej Pawłowski, otrzymał złoty medal za element geokompozytowy do wspomagania wegetacji roślin oraz złoty medal przyznany przez Chorwackie Stowarzyszenie Wynalazców. Technologia opracowana w Instytucie Inżynierii Środowiska Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji służy zatrzymywaniu wody w glebie.

Nagrodę przyznano podczas Światowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik „Brussels Innova 2013”. Brukselskie targi to prezentacja najnowszych technologii i rozwiązań z dziedziny medycyny, informatyki, chemii, biologii i elektroniki. W tym roku na targi, które odbywały się od 14 do 16 listopada, przyjechali wystawcy z 13 krajów, m.in. Francji, Włoch, Chorwacji, Iranu, Rosji i Polski. Podczas spotkania zaprezentowano 230 innowacyjnych rozwiązań, w tym 93 polskie wynalazki.
Geokompozyty znajdują zastosowanie w okresie niedoboru wody, pozwalają roślinom przetrwać suszę, zapewniają jednocześnie, przy optymalnym podlewaniu i nawożeniu, szybszy rozwój roślin – powiedział dr Krzysztof Lejcuś, kierownik projektu GOESAP. Podczas targów największe zainteresowanie budził jednak fakt małego zużycia wody. – Rośliny, które mogą wzrastać na podłożu wzbogaconym o geokompozyty, mogą mieć dostarczoną znacznie mniejszą ilość wody, ponieważ technologia ta minimalizuje jej straty. W laboratoryjnych warunkach jeden gram geokompozytu może zatrzymać nawet do 300 gram wody – dodał dr Lejcuś.
Na Światowe Targi „Brussels Innova 2013” polska reprezentacja zgłosiła 93 wynalazki ocenione przez grono ok. 90 ekspertów. Polacy zdobyli Główną Nagrodę Jury, którą otrzymał zespół Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu za „Interaktywny system fuzji morfologicznej struktur jako narzędzia planowania, szkolenia i dokumentowania operacji z wykorzystaniem intermodalnych obrazów 3D” oraz 19 złotych medali z wyróżnieniem i cztery medale w kategorii „Młody wynalazca”.
(mat)