ES Tolerance – nowa odmiana kukurydzy

ES Tolerance jest to nowa, ziarnowa odmiana kukurydzy pochodząca z francuskiej hodowli Euralis Semences. Odmiana została wpisana do krajowego Rejestru Odmian w lutym bieżącego roku. Obok Polski, ES Tolerance posiada także rejestrację we Francji oraz pretenduje do wpisu do rejestru w wielu innych krajach europejskich.

Rejestrację w Polsce poprzedził dwuletni cykl doświadczeń prowadzonych przez Centralny Ośrodek Badań Odmian Roślin Uprawnych (COBORU).Wyniki tych doświadczeń są jednoznaczne – średni plon ziarna w pogodowo zróżnicowanych sezonach 2012 i 2013 wyniósł 116,7dt/ha i był wyższy od wartości wzorca o 6,3dt/ha (106% wzorca).
ES Tolerance to mieszaniec pojedynczy, ba, o FAO 240-250. Ziarno o przewadze typu flit charakteryzuje się wysokim MTZ.
Odmiana wytwarza wysokie rośliny o silnym efekcie „stay green”. Bogata masa wegetatywna oraz długo utrzymująca się zieloność roślin sprawiają, że ES Tolerance obok użytkowania ziarnowego doskonale nadaje się także do zbioru całych roślin na kiszonkę.. 
ES Tolerance cechuje stabilne plonowanie w użytkowaniu z przeznaczeniem na ziarno. Doskonale sprawdza się zarówno na dobrych stanowiskach, jak i na słabszych glebach. Optymalne plonowanie ziarna zapewnia obsada roślin na poziomie między 90 a 95.000 na ha. Przy użytkowaniu kiszonkowym obsadę roślin można zwiększyć obsadę do 95-100 tys. roślin/ha.  
Z cech jakościowych ES Tolerance charakteryzuje mała podatność na choroby fuzaryjne (zarówno kolb, jak i łodyg), podwyższona odporność na wyleganie oraz zmniejszona podatność na omacnicę prosowiankę. 
(Źródło: Sumi Agro)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności