fbpx

Dotacje z programu Młody Rolnik to 200 tys. zł. Warunki, termin naboru, wymagania (video)

Nabór do programu Młody Rolnik rozpocząć się ma 30 czerwca potrwać do 30 lipca tego roku. W obecnym wydaniu nastąpiły dość istotne zmiany, jeżeli przede wszystkim o kwotę, która uległa zwiększeniu do wspomnianych 200 tys. Niemniej jednak to nie jedyne zmiany.

Samasz loteria - baner

Jak wyjaśniają specjaliści z firmy Pro Invest zajmującej się doradztwem rolniczym, Karolina Szałas i Grzegorz Przysucha, pomoc będzie wypłacana w 2 transzach. Osobą kwalifikującą się do programu jest rolnik, który ma ukończone 18 lat, ale nie więcej niż lat 40. Ponadto taka osoba powinna posiadać gospodarstwo, będzie tym gospodarstwem władać, kierować i nim zarządzać na własny rachunek.

Ponadto musi rozpocząć prowadzenie działalności rolniczej nie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku, czyli ustala się to prowadzenie działalności rolniczej co do dnia, w którym ktoś się stał właścicielem współwłaścicielem posiadaczem bądź współposiadaczem gospodarstwa rolnego o powierzchni minimum jednego hektara.

Baner Katalog ciagnikow

Oczywiście młody rolnik powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe albo je uzupełnić w terminie 3 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy. W załączniku do rozporządzenia będzie szczegółowy wykaz studiów i zawodów jakie będą honorowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Idąc dalej w kierunku wymagań jakie trzeba spełnić to w dniu złożenia wniosku gospodarstwo musi posiadać odpowiednią wielkość ekonomiczną, co najmniej 15 tys. euro, a powierzchnia gospodarstwa jakie młody rolnik będzie tworzył nie może przekroczyć 300 ha (minimum to oczywiście średnia wojewódzka) i wielkości ekonomicznej 150 tys. euro. Co istotne struktura gospodarstwa może wyglądać w ten sposób, że co najmniej 50 proc. gruntów jest własnością, a pozostała część to dłgoterminowe dzierżawy, podczas, gdy w poprzednich naborach własnością musiało być 70 proc. ziemi.

Dla otrzymania wsparcia z tego programu konieczne jest uzbieranie przynajmniej 7 punktów, które są przyznawane w następujący sposób: 3 punkty już na wstępie będą za kwalifikacje zawodowe i umiejętności, czyli ukończenie szkoły.  Za studia bądź technikum są to 4 punkty, a za szkołę zawodową 3 punkt. Co istotne punktowana będzie także różnica wieku pomiędzy przekazującym gospodarstwo w całości i na własność, jeżeli pomiędzy osobą przekazującą, a młodym rolnikiem będzie różnica wieku powyżej od 15 lat a mniej niż 25 lat to młody rolnik otrzymuje 3 punkty, a jeżeli różnica wieku będzie powyżej 25 lat otrzymuje 5 punktów. Ponadto za przejęcie gospodarstwa w całości mamy 4 punkty.

Dodatkowo punktowane jest m.in. uczestnictwo w systemach jakości za które są 2 punkty, a za rolnictwo ekologiczne 4 punkty, pod warunkiem, że  50 proc.  użytków rolnych z tego gospodarstwo będzie w ekologii. Dodatkowe punkty będzie można uzyskać za produkcję zwierzęcą i co jest nowe w obecny rozdaniu jeżeli będzie 50 proc. wyliczonej wielkości ekonomicznej będzie stanowić produkcja zwierzęca młody rolnik będzie mógł otrzymać 2 punkty, prócz tego punkty będą za dotychczasową aktywność zawodową, czyli jeżeli osoba będzie ubezpieczona jako uczeń student w systemie dziennym, bądź będzie zarejestrowanym bezrobotnym będzie otrzymywała 1 punkt.

Co ciekawe w nowym naborze wprowadzono kryterium płci, czyli jeżeli beneficjenci zdobędą taką samą liczbą punktów, a będą to mężczyzna i kobieta, to pierwszeństwo będzie miała kobieta. Dodatkowo wprowadzono kryterium wieku, czyli młodsza osoba będzie miała pierwszeństwo przed starszą.

Po więcej ciekawych informacji odsyłamy do naszego webinarium na temat naborów w 2023 roku:

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.