Dni Kukurydzy w Skrzelewie

W dniu 5 października odbyły się jubileuszowe, X Dni Kukurydzy woj. mazowieckiego i łódzkiego, w Skrzelewie w gm. Teresin. Pokazy zbioru kukurydzy, wystawa sprzętu rolniczego oraz konkursy i występy zespołów folklorystycznych, to tylko niektóre atrakcje, jakie czekały na rolników. N

– Mam nadzieję, że w tak trudnych czasach dla rolnictwa, robimy rzeczy potrzebne i pożyteczne. Coraz więcej firm aktywnie współpracuje z nami, jednocześnie coraz więcej rolników chce korzystać z naszej wiedzy. Praca i wysiłek naukowców, firm z branży rolniczej, różnych instytucji i urzędów, a także mediów przynosi właściwe i pożądane efekty, co widać w dniu dzisiejszym, ponieważ przybyli Państwo tak licznie na tę imprezę” – powiedział podczas mowy powitalnej Tadeusz Szymańczak, przewodniczący komitetu organizacyjnego imprezy.

<img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/dnikukurydzy2.JPG align=right width=200
Tadeusz Szymańczak przypomniał także historię uprawy kukurydzy na terenie Mazowsza. Pionierem w tej dziedzinie był w latach 70. Stefan Grzybek z RSP “Przyszłość” Teresin.
– “Po tylu latach, już nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że kukurydza jest rośliną o dużym potencjale plonotwórczym, która ma ogromną przyszłość w naszym kraju. Jest rośliną przyszłości.” – oświadczył T. Szymańczak.

Na przybyłych gości czekało wiele atrakcji. Główną z nich, był oczywiście pokaz zbioru kukurydzy na ziarno i kiszonkę. Oprócz tego, zwiedzający mogli zapoznać się z ofertą wielu firm z branży rolniczej, a także podziwiać nowoczesne maszyny w ramach wystawy sprzętu rolniczego.
Dodatkową atrakcją były konkursy z ciekawymi nagrodami, puchary, występy zespołów folklorystycznych i młodzieżowych.

Organizatorami, oprócz oczywiście Mazowieckiej Izby Rolniczej, byli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Mazowiecki Urząd Wojewódzki, Łódzki Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie, Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Radzików, Urząd Gminy w Teresinie oraz Zarząd Gminny NSZZ “Solidarność” Rolników Indywidualnych w Teresinie.

Jednym z patronem medialnym imprezy była redakcja miesięcznika Wiadomości Rolnicze Polska oraz portalu www.wrp.pl.

Opr. MS/Wrp.pl
foto: T. Szymańczak

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj