fbpx
Strona głównaTechnikaAktualnościCzym jest Karl i co potrafi? Kuhn prezentuje swoją wizję przyszłości, ale...

Czym jest Karl i co potrafi? Kuhn prezentuje swoją wizję przyszłości, ale nie tylko (video)

Tegoroczna Agritechnica w Hanowerze stoi pojazdami i robotami autonomicznymi i nie inaczej jest również w przypadku firmy Kuhn, która zaprezentowała długo wyczekiwany pojazd autonomiczny Karl, choć oczywiście nie była to jedyna nowość podczas tegorocznych targów jaką pokazała francuska firma.

Karl jest autonomicznym robotem/ nośnikiem narzędzi, który jest napędzany spalinowym silnikiem o mocy 175 KM, ale silnik ten służy do zasilania elektrycznych napędów i w ten sposób napędzany jest np. gąsienicowy układ jezdny. Ideą jak przyświecała firmie było to by Karl był w miarę kompaktową maszyną, tak aby móc ją z łatwością przemieszczać na pola, co w przypadku pojazdów autonomicznych, które póki co nie mogą się same przemieszczać po drogach jest istotną zaletą.

Karla wyposażono oczywiście w szereg czujników monitorujących pracę, tak aby użytkowanie tej maszyny mogło być jak najefektywniejsze. Na chwilę obecną znajduje się on jeszcze w fazie prototypu, ale jak zapewnia Artur Szymczak z Kuhn Polska maszyna pracuje już na polach i po uzyskaniu stosownych certyfikatów zostanie uruchomiona jej produkcja seryjna.

Kuhn pokazał również zaawansowane, ponieważ sterowane za pomocą GPS i kamer pielniki do kukurydzy i buraków cukrowych w szerokościach od 6 do 12 rzędów, gdzie w przypadku kukurydzy maksymalnie można pielić 8 rzędów a buraki to 12 rzędów. Dodatkowo pokazano nie widziane wcześniej w ofercie firmy chwastowniki o szerokościach roboczych od 6 do 12 metrów.

Nie zapomniano również o sztandarowych produktach zielonkowych, gdyż Kuhn pokazał robiącą niemałe wrażenie 13 metrową zawieszaną przetrząsarkę karuzelową, która jest odpowiedzią na zapotrzebowanie również polskich użytkowników.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.