fbpx

Brak gaśnic w kombajnie czy ciągniku grozi mandatem

Czas zbioru plonów to okres, kiedy bardzo często dochodzi do pożarów maszyn takich jak kombajny, prasy czy ciągniki. Trzeba więc być przygotowanym i na taką okoliczność wyposażając maszyny w gaśnice.

Szczególnie kombajny jako maszyny pracujące w dużym zapyleniu, a co za tym idzie narażone są na wysokie ryzyko pożaru powinny być wyposażone w gaśnice. Choć tyczy się to również ciągników, szczególnie tych, które sprzęgnięte są z prasami zwijającymi, ponieważ również w tym przypadku o pożar nietrudno.

Samasz loteria - baner

Szczególnie, że w niektórych przypadkach, jeśli zarzewie ognia zostanie zauważone odpowiednio szybko, uda się uniknąć większych strat.

Nie ma co prawda szczegółowych wytycznych co do wyposażenia kombajnu w gaśnice, jednakże gaśnica 2 kg wymagana jest przez przepisy o ruchu drogowym, a dodatkowa 6 kg proszkowa ABC to gaśnica wymagana dla pojazdów ciężarowych i wielkogabarytowych.

Tego typu podstawowe wymagania wynikające z ogólnych przepisów, czyli GP 2 + GP 6 stosowane są również jako minimum przez towarzystwa ubezpieczeniowe aby w ogóle rozpocząć rozmowę o ubezpieczeniu. Strażacy zalecają dodatkowo umieszczenie na kombajnie łopaty i tłumicy, które w przypadku zapalenia się ścierniska są narzędziami wprost nieocenionymi.

Zatem patrząc z praktycznego punktu to w przypadku kombajnu zbożowego minimum powinny być 2 gaśnice 6 kg, bo maszyna jest jakby nie patrzeć duża i małą, 2 kg gaśnicą raczej za wiele nie zdziałamy.

Również w przypadku ciągników rolniczych, zwłaszcza jeśli pracują na polach z takimi maszynami jak prasy, warto pokusić się o większe niż wymagane przez prawo 2 kilogramowe minimum.

Wyposażając pojazdy w odpowiedniego typu gaśnicę dbamy nie tylko o bezpieczeństwo swoje i maszyn, ale i o swoją kieszeń ponieważ w przypadku kontroli drogowej i stwierdzenia przez policję, że maszyna nie posiada gaśnicy, kierującemu grozi mandat w wysokości do 500 zł.

Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.