Co z cłami w eksporcie rosyjskiej pszenicy…?

Rosyjski minister rolnictwa przedstawił dwie propozycje, mające regulować eksport pszenicy z tego kraju.

Jedna zakłada przedwczesne zniesienie ceł eksportowych, a druga możliwość wprowadzenia systemu ceł ruchomych, po tych obecnie obowiązujących.
W poprzednim tygodniu rosyjski minister rolnictwa podał do publicznej wiadomości dwie ważne propozycje dotyczące regulacji w eksporcie pszenicy. Pierwsza z nich zakłada zniesienie ceł eksportowych od 15 maja br. (czyli o półtora miesiąca wcześniej, niż wcześniej planowano). Obecnie obowiązujące cła w eksporcie pszenicy wynoszą 15% ceny pszenicy zgłoszonej do oclenia powiększone o 7,5 euro od tony, jednak ich górny pułap nie może przekroczyć 35 EUR od tony.

Druga propozycja dotyczy wypracowania systemu ceł ruchomych w eksporcie zbóż z Rosji, wraz z zakończeniem dotychczasowych przepisów, według których aktualnie obowiązujące cła będą obowiązywały do 1. lipca 2015 r.
Wysokość ewentualnych ceł w eksporcie zbóż byłaby uzależniona od cen na rynku krajowym. Należy więc przypuszczać, że rząd chce mieć w gotowości przygotowany instrument regulacji eksportu, który mógłby zostać zastosowany w bardzo krótkim czasie.

Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA