Chwościk buraka coraz bardziej widoczny

Chwościk buraka jest coraz bardziej widoczny. Przy rosnącym porażeniu zasychać będą najpierw fragmenty liści z plamami, a potem całe liście. Na skutek infekcji masa korzeniowa buraka cukrowego będzie mniejsza.

reklama
Baner Amazone

Grzyb Cercospora beticola wywołujący chwościk buraka najsilniej atakuje plantacje na przełomie lipca i sierpnia. Infekcje obserwujemy przede wszystkim, gdy noce są wilgotne, a w ciągu dnia przez ok 6-8 godz. jest sucho i gorąco. W takich warunkach zarodniki sprawcy (C. beticola) masowo kiełkują na powierzchni liści buraków i najszybciej dostają się do ich wnętrza poprzez aparaty szparkowe. Po ok 5-6 dniach od infekcji pojawiają się pierwsze nekrotyczne plamki, nieco później, po ok.10 dniach zaobserwujemy wokół nich czerwoną otoczkę – charakterystyczne dla tej choroby.

Przy rosnącym porażeniu zasychać będą najpierw fragmenty liści z plamami, a potem całe liście. Zaatakowana roślina próbuje odbudować części zielone i korzysta z materiałów zapasowych gromadzonych w korzeniu oprowadzając m.in. cukier. Przez co na masa korzeniowa buraka nie jest już właściwie budowana.

reklama
Baner Kioti

Próg szkodliwości chwościka buraka

Zabiegi opryskiwania fungicydem uzależnione są od daty przeprowadzenia lustracji pola. Termin i próg szkodliwości dala plantacji buraka porażonego chwościkiem:

  • do 5 sierpnia – 5 proc. porażonych roślin;
  • 5 – 15 sierpnia – 15 proc. porażonych roślin;
  • 15 sierpnia – 10 września – 45 proc. porażonych roślin.

Jeden liść buraka z oznakami występowania chwościka to 1% porażenia.

Pamiętajmy, aby w walce z chwościkiem możliwie rotować preparatami w poszczególnych terminach opryskiwania, tzn. stosować różne substancje czynne.

Do substancji czynnych zarejestrowanych do walki z chwościkiem zaliczamy m. in. azoksystrobinę, difenokonazol, tetrakonazol, cyprokonazol czy tebukonazol.

Można także wspomóc roślinę w walce z grzybem stosując dodatkowo nawozy zawierające związki miedzi.

reklama
baner SDF
reklama
Baner podcasty

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI