fbpx

Aż 60 mln ton zbóż i oleistych do wyeksportowania. “Powinniśmy budować mosty, a nie wznosić mury na zachodniej granicy”

Wraz z upływem żniw u naszego sąsiada, szacunki dotyczące ukraińskich zbiorów i eksportu w sezonie 2023/2024 zwiększały się. Ostatnia prognoza ukraińskiego resortu rolnictwa opiewa na 79 mln ton, z czego 75% trafi na eksport.

Jak informuje serwis Censor.net, na wczorajszym posiedzeniu rządu premier Denis Szmyhal oświadczył, że na potrzeby krajowe wystarczy 25% zbiorów. Oznacza to, że na eksport trafi niemal 60 mln ton ukraińskich zbóż i oleistych.

Samasz loteria - baner

– Powinniśmy teraz budować mosty na naszej zachodniej granicy, a nie wznosić mury. Dotyczy to przede wszystkim ukraińskiego eksportu produktów rolnych. Potrzebujemy szerokich szlaków tranzytowych dla eksportu żywności. Jest to ważne dla stabilności naszej gospodarki. To ważne dla świata, bo chodzi o globalne bezpieczeństwo żywnościowe – powiedział wczoraj Shmyhal.

79 milionów ton to pomimo trwającej wojny o 10% więcej rok do roku.

– Dobre zbiory oznaczają, że Ukraina zachowa swoje strategiczne znaczenie jako gwaranta światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Około 25% zebranego zboża wystarcza na nasze potrzeby krajowe, resztę zaś trzeba wyeksportować. Bo to zasoby dla rolników, to dochody z wymiany walut dla państwa, to żywność dla głodujących krajów – stwierdził Shmyhal.

Baner Bayer Roundup
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie

1 KOMENTARZ

  1. Liczę się tylko wasz biznes, bo musicie robić kasę, nie jakaś tam Polska, tylko kasa. Kiedyś nazywano takich targowicą. Mur musi być, bo zachód, chce zagarnąć wschód.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.