fbpx

Izba Zbożowo-Paszowa: Zakaz importu z Ukrainy doprowadzi do jeszcze większej destabilizacji w polskim rolnictwie

Izba Zbożowo-Paszowa wydała oświadczenie w sprawie w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych i zapowiedzi powszechnego skupu zboża, w którym wskazuje na duże trudności występujące w handlu zbożem pomimo zmagazynowanych w kraju jego znacznych nadwyżek.

Jak czytamy w wydanym oświadczeniu, z uwagi na zmieniające się w szybkim tempie ramy prawne, w których funkcjonują producenci rolni oraz sytuację na rynku światowym, podaż zbóż na rynku krajowym uległa w ostatnich tygodniach drastycznej redukcji, co ogranicza możliwości eksportu zboża. Biorąc powyższe pod uwagę, ważnym jest ustabilizowanie sytuacji w celu jak najszybszego usunięcia istniejących nadwyżek ziarna z rynku krajowego.

Jest to o tyle istotne, że do nowych zbiorów w Polsce pozostało ok. 90 dni, po upływie których powinno pojawić się ponad 30 mln ton nowych dostaw. Każde opóźnienie w eksporcie jeszcze bardzie skomplikuje i tak już trudną sytuację w polskim rolnictwie. Polska jest znaczącym producentem i eksporterem towarów rolno-spożywczych lokującym ich nadwyżki głównie na rynku Unii Europejskiej. Z tego względu ważnym jest dbałość o jego sprawne funkcjonowanie. Tryb i zakres wdrażanych uregulowań powinien wzmacniać naszą pozycje w Unii Europejskiej i na rynkach światowych jako wiarygodnego dostawcę wysokiej jakości produktów rolno-spożywczych.

Odnosząc się już bezpośrednio do opublikowanego 15 kwietnia 2023 r. rozporządzenia ministra rozwoju i technologii w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych, Izba stwierdza, że doprowadzi ono do większej destabilizacji w polskim rolnictwie. Do problemów związanych z sytuacja na rynku zbóż nałożą się problemy handlowe i wizerunkowe. Podmioty zrzeszone w Izbie wyrażają przekonanie, że Polska powinna być krajem tranzytowym, solidaryzując się z Ukrainą, zgodnie z pierwotną deklaracją rządu. Należy to zobowiązanie kontynuować, dbając o to, by możliwy był tranzyt zbóż na rynki trzecie. Koordynacji jednak wymagają działania polskiego rządu w tym zakresie, w szczególności w kontaktach z przedstawicielami rządu Ukrainy, przedstawicielami Unii Europejskiej i podmiotami z szeroko rozumianej branży rolno – spożywczej.

Izba odniosła się również do zapowiedzianego wprowadzenia mechanizmu powszechnego skupu zboża w trybie interwencji, który jej zdaniem nie rozwiąże problemu z nadwyżką zbóż na krajowym rynku rolnym. Izba Zbożowo-Paszowa konsekwentnie podtrzymuje rekomendacje pilnego wdrożenia zmian o charakterze administracyjnym, infrastrukturalnym i dyplomatycznym, które zwiększą przepustowość infrastruktury i usprawnią eksport. Ponadto Izba wnioskuje o opublikowanie szczegółów dotacji do kwoty 1400 zł, tak aby producenci i eksporterzy mogli planować dostawy towaru celem wywozu zboża z kraju, gdyż w obecnej sytuacji pojawiają się już sygnały z rynków światowych i od eksporterów, że nie składa się ofert na eksport polskiego zboża ze względu na niepewność co do cen ani dostaw.

Źródło: Izba Zbożowo-Paszowa

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

1 KOMENTARZ

  1. Proponuje zrobic z zatechlego ukrainskiego zboza màkè i upiec z niej chleb i buleczki do obwiàzkowego spożywania przez rodziny czlonkow Izby Zbożowo-Paszowej a szczegôlnie dzieci i wnuki. Reszte pieczywa dla rodzin dudow błaszczakow, morawieckich jasinôw rauw i innych vel sèkôw a takze sasinôw + millerow , dla ohojskiej spurek biedronia jahiry

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.