fbpx

Ile kosztują nawozy? Ceny są coraz wyższe

Obecnie, aby kupić odpowiednie nawozy czy środki ochrony roślin, trzeba mieć sporo szczęścia i znacznie bardziej niż przed rokiem wypchany portfel. Ceny środków do produkcji rolnej w tym roku poszły w górę o wiele mocniej niż w ostatnich latach.

Według rolników aktualnie ceny nawozów są od 10 do 30 % wyższe niż w ubiegłym roku. Najwięcej poszedł w górę mocznik (o około 400 złotych na tonie) i jeszcze często brakuje go hurtowniach. Inne nawozy średnio podrożały o około 100 zł/t.

Aktualnie za tonę mocznika trzeba zapłacić około 1440 złotych, saletrę amonową można kupić w cenie od 900 do 1185 zł/t, saletrzak od 770 do 1025 zł/t, a saletrosan od 890 do 1100 zł/t.

W specjalistycznych sklepach z nawozami polidap kosztuje od 1630 do 2015 zł/t, seperfosfat wzbogacony od 1325 – 1470, sól potasowa od 1220 do 1300 zł/t. Natomiast za polifoskę 6 trzeba zapłacić od 1460 – 1570, a za polifoskę 8 od 1500 do 1610 złotych za tonę.

Największy problem rolnicy mają ze zdobyciem mocznika. Wiele hurtowni prowadzi na jego zakup zapisy. Rolnicy obawiają się, że jak pojawi się w sklepie, to w znacznie wyższej cenie niż dotychczas.

Czytaj także: Od 1 sierpnia wejdzie w życie zakaz stosowania mocznika w konwencjonalnej formie

Zgodnie z obowiązującymi przepisami od 1 sierpnia 2021 r. nie będzie można stosować mocznika w formie granulowanej, z wyłączeniem zawierającego inhibitor ureazy albo powłokę biodegradowalną.

Jak się dowiedzieliśmy, wiele firm produkujących nawozy wprowadziło już do oferty nawozy dostosowane do przyszłych wymogów, lecz dodatkowe obciążenie przekłada się na wzrost cen nawozów azotowych.

Rolnicy nie są zadowoleni z faktu, że mocznik w postaci granulatu zniknie z rynku. Nawóz ten, jak podkreśla Krzysztof Łuczak, rolnik ze wsi Waliszewice w łódzkim był bardzo wygodny do wysiania. Można było to zrobić nawet ręcznie czy za pomocą dostępnych w gospodarstwie maszyn. Z dystrybucja azotu w płynie jest znacznie gorzej. Potrzebny jest do tego specjalistyczny sprzęt. Opryskiwacze znajdujące się gospodarstwach rolnych często nie są przystosowane do opryskiwania płynnymi nawozami azotowymi.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.