Zielony Tydzień z przedstawicielami resortu rolnictwa

W Berlinie trwają Międzynarodowe Targi Zielony Tydzień. Odwiedziła je delegacja ministerstwa rolnictwa, która spotkała się z wystawcami, przedstawicielami władz polskich regionów oraz z ministrami rolnictwa innych krajów, obecnych na targach.

W dniach 16-25 stycznia br. w Berlinie odbywają się 80. Międzynarodowe Targi Zielony Tydzień, jedna z największych tego typu wydarzeń w świecie konsumenckich targów przemysłu spożywczego, rolnictwa i ogrodnictwa.
 
W pierwszych dwóch dniach, targi odwiedziła oficjalna delegacja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod przewodnictwem radcy generalnego Zofii Krzyżanowskiej. Delegaci spotkali się z polskimi wystawcami, przedstawicielami władz polskich regionów oraz z ministrami rolnictwa: Macedonii Michaiłem Cvietkovem, Ukrainy Ołeksijem Pawłenko, wiceministrem rolnictwa Japonii Hisao Harihara i sekretarzem stanu Ministra Rolnictwa Szwecji Elisabeth Backteman.
 
17 stycznia na stoisku łotewskim Chleb Pokoju, w ramach projektu o tej samej nazwie został przekazany Polsce. Chleb Pokoju został wypieczony w dniach 30 września – 1 października 2014 roku w Berlinie, jako upamiętnienie 25-lecia upadku muru berlińskiego. Zboże, z którego wypiek był robiony, pochodzi ze wszystkich krajów partnerskich projektu włącznie ze zbożem zebranym w tzw. pasie śmierci oddzielającym swego czasu Berlin wschodni od zachodniego. W ramach kontynuacji projektu, polski minister rolnictwa zapowiedział gotowość zorganizowania konferencji we wrześniu 2015 roku z udziałem wszystkich krajów partnerskich projektu.
 
Tego samego dnia, kiedy Chleb Pokoju został przekazany na nasze ręce, radca generalny Z. Krzyżanowska wzięła udział w 7 Berlińskim Szczycie Ministrów Rolnictwa, który odbył się pod hasłem „Rosnący popyt na żywność, energię i surowce: możliwości dla rolnictwa, wyzwania dla bezpieczeństwa żywnościowego?”.
 
Na tegorocznej edycji targów pojawili się również przedstawiciele polskich instytucji i regionów, w tym województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, śląskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. Swoje stoisko informacyjno-promocyjne miało również MRiRW. Motywem przewodnim było tu hasło "Polska schmeckt!", czyli "Polska smakuje!”, a odwiedzający stoisko ministerstwa mieli okazję spróbować polskich produktów spożywczych, jak również zapoznać się z broszurami dotyczącymi polskiej żywości i rolnictwa. Na stoisku, podczas trzech pierwszych dni targów odbywały się pokazy kulinarne i degustacje polskich produktów spożywczych i potraw z tych produktów.