Zachęty finansowe i uproszczona rejestracja potrzebne dla rozpowszechniania biologicznych środków ochrony roślin

Według Federacji Związków Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych konieczna jest zachęta finansowa do stosowania biologicznych środków ochrony roślin, by upowszechniać rolnictwo zrównoważone w Polsce wzorem innych krajów UE.

– Rolnik ponosi dużo większe koszty na zakup preparatów biologicznych oraz wprowadzenie zmodyfikowanego systemu produkcji. Należałoby ponadto stworzyć ewidencję makroorganizmów na podstawie dobrowolnych zgłoszeń rejestrowych i wprowadzić prostszy sposób rejestracji/certyfikacji makroorganizmów wykorzystywanych w ochronie biologicznej – mówi Mariusz Olejnik, p.o. prezes zarządu PZPDiWR.

Dla bardziej efektywnego wykorzystania w rolnictwie zdaniem członków Federacji  adiuwanty w Polsce powinny podlegać uproszczonej rejestracji.

– Dodatkowego wsparcia z WPR będzie naszym zdaniem wymagało upowszechnienie wiedzy wśród doradców, rolników i ogrodników i z zakresu metod biologicznych, ochrony roślin w produkcji ekologicznej, stosowania adiuwantów i wykorzystania odmian tolerancyjnych na agrofagi – dodaje Olejnik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności