fbpx

Krajowy Plan Strategiczny: Dopłaty do biologicznej uprawy roślin. Bakterie zamiast chemii

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi  chce wprowadzić w latach 2023 – 2027 dopłaty do biologicznej ochrony upraw. Szacowana przez resort rolnictwa stawka wsparcia to 400zł/h.

– Interwencja polega na zastosowaniu na określonej uprawie zabiegu z wykorzystaniem biologicznej ochrony roślin przy użyciu preparatów mikrobiologicznych (tj. zawierających grzyby, bakterie, wirusy) – czytamy w III wersji Krajowego Planu Strategicznego, który ma w latach 2023 – 2027 zastąpić Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Dowiedzieliśmy się, że wsparciem będą objęte te uprawy, dla których zostały zarejestrowane środki ochrony roślin oparte na mikroorganizmach. Stosowanie tych środków musi być zgodne z ich etykietą.

Jak uzasadnia MRiRW, celem interwencji jest ograniczenie stosowania chemicznych środków ochrony roślin, co będzie miało pozytywny wpływ na ochronę różnorodności biologicznej i zmniejszy depozycję chemicznych środków ochrony roślin do środowiska.

Bayer - baner
Advertisement
McHale - baner

2 KOMENTARZE

  1. Za 400zł to w żaden sposób się nie opłaci. Ja i moi znajomi mieliśmy z tymi preparatami styczność. Są absolutnie nic nie warte. W roku gdzie nie było presji chorób prawie dało radę. Natomiast w kolejnym zastosowaliśmy ochronę biologiczną, plus całą ochronę fungicydową. Także koszt w dwóch latach stosowania wyszedł na 0 w stosunku do zwykłych fungicydów, ale plonu w drugim roku nie udało się niestety utrzymać. Preparaty biologiczne sprawdzają się jedynie w warunkach laboratoryjnych, natomiast w produkcji to działanie jest znikome.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×Mandam - baner corner