fbpx

Krajowy Plan Strategiczny: Dopłaty do biologicznej uprawy roślin. Bakterie zamiast chemii

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi  chce wprowadzić w latach 2023 – 2027 dopłaty do biologicznej ochrony upraw. Szacowana przez resort rolnictwa stawka wsparcia to 400zł/h.

– Interwencja polega na zastosowaniu na określonej uprawie zabiegu z wykorzystaniem biologicznej ochrony roślin przy użyciu preparatów mikrobiologicznych (tj. zawierających grzyby, bakterie, wirusy) – czytamy w III wersji Krajowego Planu Strategicznego, który ma w latach 2023 – 2027 zastąpić Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Baner Syngenta

Dowiedzieliśmy się, że wsparciem będą objęte te uprawy, dla których zostały zarejestrowane środki ochrony roślin oparte na mikroorganizmach. Stosowanie tych środków musi być zgodne z ich etykietą.

Jak uzasadnia MRiRW, celem interwencji jest ograniczenie stosowania chemicznych środków ochrony roślin, co będzie miało pozytywny wpływ na ochronę różnorodności biologicznej i zmniejszy depozycję chemicznych środków ochrony roślin do środowiska.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

2 KOMENTARZE

  1. Za 400zł to w żaden sposób się nie opłaci. Ja i moi znajomi mieliśmy z tymi preparatami styczność. Są absolutnie nic nie warte. W roku gdzie nie było presji chorób prawie dało radę. Natomiast w kolejnym zastosowaliśmy ochronę biologiczną, plus całą ochronę fungicydową. Także koszt w dwóch latach stosowania wyszedł na 0 w stosunku do zwykłych fungicydów, ale plonu w drugim roku nie udało się niestety utrzymać. Preparaty biologiczne sprawdzają się jedynie w warunkach laboratoryjnych, natomiast w produkcji to działanie jest znikome.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.