fbpx
Strona głównaPrawo i finanseKrajowy Plan Strategiczny: Dopłaty do biologicznej uprawy roślin. Bakterie zamiast chemii

Krajowy Plan Strategiczny: Dopłaty do biologicznej uprawy roślin. Bakterie zamiast chemii

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi  chce wprowadzić w latach 2023 – 2027 dopłaty do biologicznej ochrony upraw. Szacowana przez resort rolnictwa stawka wsparcia to 400zł/h.

– Interwencja polega na zastosowaniu na określonej uprawie zabiegu z wykorzystaniem biologicznej ochrony roślin przy użyciu preparatów mikrobiologicznych (tj. zawierających grzyby, bakterie, wirusy) – czytamy w III wersji Krajowego Planu Strategicznego, który ma w latach 2023 – 2027 zastąpić Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Dowiedzieliśmy się, że wsparciem będą objęte te uprawy, dla których zostały zarejestrowane środki ochrony roślin oparte na mikroorganizmach. Stosowanie tych środków musi być zgodne z ich etykietą.

Jak uzasadnia MRiRW, celem interwencji jest ograniczenie stosowania chemicznych środków ochrony roślin, co będzie miało pozytywny wpływ na ochronę różnorodności biologicznej i zmniejszy depozycję chemicznych środków ochrony roślin do środowiska.

2 KOMENTARZE

  1. Za 400zł to w żaden sposób się nie opłaci. Ja i moi znajomi mieliśmy z tymi preparatami styczność. Są absolutnie nic nie warte. W roku gdzie nie było presji chorób prawie dało radę. Natomiast w kolejnym zastosowaliśmy ochronę biologiczną, plus całą ochronę fungicydową. Także koszt w dwóch latach stosowania wyszedł na 0 w stosunku do zwykłych fungicydów, ale plonu w drugim roku nie udało się niestety utrzymać. Preparaty biologiczne sprawdzają się jedynie w warunkach laboratoryjnych, natomiast w produkcji to działanie jest znikome.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.