XVI Krajowe Dni Ziemniaka

W dniach 29-30 sierpnia w Sielinku (woj. wielkopolskie) odbędą się XVI Krajowe Dni Ziemniaka. Podczas imprezy nie zabraknie fachowych seminariów szkoleniowych, konkursów i pokazów maszyn przeznaczonych do uprawy i zbioru ziemniaków. Podczas drugiego dnia imprezy odbędzie się także degustacja tradycyjnych i regionalnych produktów wytwarzanych z ziemniaków. Zwiedzający wybiorą także odmianę o najlepszym smaku.

W pierwszym dniu imprezy, tj. sobota 29 sierpnia br., odbędzie się szereg wykładów, które poprowadzą specjaliści z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Boninie. O tym jak utrzymać zdrowotność plantacji nasiennych ziemniaka opowie prof. M. Kostiw. Docent K. Jabłoński omówi za to nowe trendy w uprawie i mechanizacji produkcji ziemniaka, a dr T. Erlichowski przypomni producentom kilka najważniejszych zasad jakich należy przestrzegać w ochronie ziemniaków przed szkodnikami glebowymi. Oczywiście nie zabraknie także tematów związanych z przechowalnictwem i ochroną ziemniaka przez chorobami. Ponadto przedstawiciele z Ministerstwa Rolnictwa będą zachęcać rolników do tworzenia grup producenckich. Ciekawie zapowiada się również wykład pt. Ocieplenie klimatu i jego następstwa dla uprawy ziemniaka”, który omówi dr W. Nowacki z Instytutu w Jadwisinie.

Drugi dzień imprezy rozpocznie się od oficjalnego otwarcia XVI Krajowych Dni Ziemniaka oraz wręczenia złotych medali KDZ. Następnie odbędzie się seminarium dyskusyjne na temat “działań organizacyjno -prawnych wspierających odbudowę rynku ziemniaków w Polsce”. Debacie będzie przewodził W. Grudzień, prezes Stowarzyszenia Polski Ziemniak.
Kolejnym punktem programu będzie pokaz pracy maszyn do uprawy i zbioru ziemniaka, oferowane i dostępne obecnie na polskim rynku. Zwiedzający będą także mogli przyjrzeć się najnowszym odmianom ziemniaka, które zostaną zaprezentowane na specjalnie przygotowanych poletkach doświadczalnych.
Nie zabraknie również konkursu na najlepszą odmianę ziemniaka, którego nagrodą główną będzie puchar Wojewody Wielkopolskiego.

KDZ odbędą się na terenie Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sielinku w godzinach 11.00-17.45 – sobota, 10.00-16.00 – niedziela.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności