fbpx

Wzrost produkcji rzepaku

Według danych GUS tegoroczne krajowe zbiory rzepaku i rzepiku ukształtowały się na poziomie 2,1 mln t, czyli o 27,9% wyższym niż w 2006r. Zwiększenie powierzchniuprawy lepiej plonujących odmian, korzystne warunki rozwoju roślin w okresie jesiennym oraz niskie straty w okresie zimowym w znacznym stopniu zrekompensowały niekorzystnywpływ majowych przymrozków oraz trudnych warunków zbioru na uzyskane plony, które zbliżone były do ubiegłorocznych i wyniosły 26,6 dt/ha. N

Samasz loteria - baner

Do istotnego wzrostu produkcji rzepaku przyczyniło się zatem zwiększenie areału upraw o 27,5% r/r do 0,8 mln ha. Większe zainteresowanie rolników zasiewami rzepaku wynika m.in. z możliwości uzyskania płatności do upraw roślin energetycznych. Maksymalna powierzchnia gruntów rolnych na terenie Wspólnoty objęta systemem pomocy obejmuje 2 mln ha, przy dopłatach wynoszących maksymalnie 45 EUR/ha. Ze względu na fakt, iż tegoroczny areał uprawy w UE ukształtował się na poziomie ok. 2,8 mln ha, płatności zostaną zmniejszone o około 30% do 30 EUR/ha.

Według wstępnych danych opublikowanych przez MRiRW eksport rzepaku w okresie I-VIII 2007r. wyniósł 248,2 mln t, czyli wzrósł 2,5-krotnie w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Głównym importerem polskich nasion były Niemcy, które zakupiły 195,7 tys. t, czyli blisko 79% rzepaku przeznaczonego na eksport. W tym samym okresie krajowy import rzepaku obniżył się o 42% r/r do 27,2 tys. t, z czego 17,6 tys. t pochodziło od producentów z Czech. W całym sezonie 2007/2008 eksport rzepaku nie przekroczy prawdopodobnie 300 tys. t zaś import – w wyniku wysokich zbiorów – 50 tys. t. W analizowanym okresie zwiększył się również wywóz oleju rzepakowego (do 172,9 tys. t, tj o 35% r/r), którego głównym odbiorcą pozostają Niemcy (153,3 tys. t). Tendencja wzrostowa wysta˛piła także w imporcie oleju rzepakowego – o 9,0% r/r do 3,8 tys. t, z czego 1,7 tys. t pochodziło ze Szwajcarii.

AgroMonitor
Bank BGŻ
opr. MS
Wrp.pl

Baner SDF
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.