fbpx
Strona głównaPozostałeWzrost produkcji rzepaku

Wzrost produkcji rzepaku

Według danych GUS tegoroczne krajowe zbiory rzepaku i rzepiku ukształtowały się na poziomie 2,1 mln t, czyli o 27,9% wyższym niż w 2006r. Zwiększenie powierzchniuprawy lepiej plonujących odmian, korzystne warunki rozwoju roślin w okresie jesiennym oraz niskie straty w okresie zimowym w znacznym stopniu zrekompensowały niekorzystnywpływ majowych przymrozków oraz trudnych warunków zbioru na uzyskane plony, które zbliżone były do ubiegłorocznych i wyniosły 26,6 dt/ha. N

Do istotnego wzrostu produkcji rzepaku przyczyniło się zatem zwiększenie areału upraw o 27,5% r/r do 0,8 mln ha. Większe zainteresowanie rolników zasiewami rzepaku wynika m.in. z możliwości uzyskania płatności do upraw roślin energetycznych. Maksymalna powierzchnia gruntów rolnych na terenie Wspólnoty objęta systemem pomocy obejmuje 2 mln ha, przy dopłatach wynoszących maksymalnie 45 EUR/ha. Ze względu na fakt, iż tegoroczny areał uprawy w UE ukształtował się na poziomie ok. 2,8 mln ha, płatności zostaną zmniejszone o około 30% do 30 EUR/ha.

Według wstępnych danych opublikowanych przez MRiRW eksport rzepaku w okresie I-VIII 2007r. wyniósł 248,2 mln t, czyli wzrósł 2,5-krotnie w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Głównym importerem polskich nasion były Niemcy, które zakupiły 195,7 tys. t, czyli blisko 79% rzepaku przeznaczonego na eksport. W tym samym okresie krajowy import rzepaku obniżył się o 42% r/r do 27,2 tys. t, z czego 17,6 tys. t pochodziło od producentów z Czech. W całym sezonie 2007/2008 eksport rzepaku nie przekroczy prawdopodobnie 300 tys. t zaś import – w wyniku wysokich zbiorów – 50 tys. t. W analizowanym okresie zwiększył się również wywóz oleju rzepakowego (do 172,9 tys. t, tj o 35% r/r), którego głównym odbiorcą pozostają Niemcy (153,3 tys. t). Tendencja wzrostowa wysta˛piła także w imporcie oleju rzepakowego – o 9,0% r/r do 3,8 tys. t, z czego 1,7 tys. t pochodziło ze Szwajcarii.

AgroMonitor
Bank BGŻ
opr. MS
Wrp.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]