fbpx
Strona głównaPozostałeWszystko o biotechnologii

Wszystko o biotechnologii

Szkoła Festiwalu Nauki, Fundacja BioEdukacji, Polska Federacja Biotechnologii, Koło Naukowe Biotechnologów KNBiotech” z SGGW oraz Akademickie Stowarzyszenie Studentów Biotechnologii zapraszają na drugie Warsztaty Naukowe “DNA – Encyklopedia Życia”. Impreza odbędzie się w dniach 3-5 kwietnia równolegle w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu i Lublinie. N”

W Warszawie wydarzenie odbędzie się w sprawdzonej już dwa lata temu formule – będą otwarte wykłady popularyzatorskie czołowych naukowców oraz mnóstwo zajęć praktycznych w udostępnionych na tę okazję nowoczesnych laboratoriach SGGW. Wśród nowości w tym roku będą między innymi doświadczenia z enzymami – będziecie mogli sami przekonać się jak powstają soki owocowe albo jak działają enzymy trawienne. Będzie również specjalna ekspozycja pokazująca praktyczne wykorzystanie GFP (fluoryzującego na zielono białka), czyli bohatera” ostatniej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Ponownie będzie można również wykonać naszyjnik z własnym DNA oraz zapoznać się z podstawowymi technikami wykorzystywanymi przez biotechnologów, jak elektroforeza DNA i białek czy PCR. Liczne atrakcje przewidujemy również dla najmłodszych. Budowanie modeli DNA z klocków, składanie “genetycznego origami” czy układanie puzzli DNA to tylko niektóre z zajęć, które z pewnością wciągną ciekawych świata kilkulatków.

<img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/logobio-www.jpg align=right width=200
Wykłady w Warszawie mają w tym roku wspólny temat przewodni “Historia biotechnologii – od starożytności do XXI wieku”. 11 wystąpień zaproszonych specjalistów będzie dotyczyć kolejnych najistotniejszych odkryć w genetyce i biologii molekularnej. Wykład inauguracyjny 3. kwietnia w SGGW wygłosi prof. Magdalena Fikus – współtwórczyni warszawskiego Festiwalu Nauki. Wśród zaproszonych gości są również między innymi znani genetycy prof. Ewa Bartnik i prof. Piotr Stępień oraz dyrektor do spraw rozwoju firmy Bioton S.A. – dr Piotr Górecki.

Równie ciekawie Warsztaty zapowiadają się w innych miastach. Lublin w dniach 3. i 4. kwietnia przygotowuje między innymi debatę dotyczącą metody zapłodnienia in vitro, liczne wykłady i pokazy. Tam w organizację Warsztatów zaangażowały się aż cztery lubelskie uczelnie. Z kolei we Wrocławiu organizatorzy urządzają w sobotę 4. kwietnia biotechnologiczny piknik naukowy na Wrocławskim Rynku. Będzie tam można zwiedzić stanowiska prezentujące różne oblicza biotechnologii oraz wysłuchać krótkich prelekcji. Koordynatorzy Warsztatów w Poznaniu zapraszają natomiast do Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk na prezentacje zastosowań biotechnologii oraz na zwiedzanie Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

<img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/biotechnologia2.JPG align=right width=200Szczegółów dotyczących programu w każdym mieście ciągle przybywa, zatem zachęcamy do częstego odwiedzania strony Warsztatów, żeby być na bieżąco z najnowszymi informacjami: www.dna.sggw.pl.

Patronat Honorowy nad Warsztatami sprawują Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbara Kudrycka oraz Prezes Polskiej Federacji Biotechnologii prof. Tomasz Twardowski.

Joanna Szlichcińska

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]