Wieści z rynku warzyw

Mamy już astronomiczną wiosnę a na rynku pojawia się coraz więcej nowalijek. Rośnie także podaż polskich pomidorów szklarniowych. Co prawda, na razie, ich ceny nie są zbyt konkurencyjne w stosunku do cen pomidorów importowanych, ale widać wyraźny trend zniżkowy, informuje fresh-market.pl

W trzecim tygodniu marca na rynku świeżych warzyw można było zaobserwować dalszy wzrost cen cebuli holenderskiej oraz nadal dużą podaż tańszych pomidorów z Turcji, wymuszających obniżkę cen pomidorów hiszpańskich. Dalej powoli rosły ceny kapusty pekińskiej. Utrzymuje się wysoki popyt na pekinkę” i cena ładnej, zielonej kapusty wynosiła nawet 2 zł/kg (wliczając opakowanie).

Z kolei ceny pozostałych rodzajów kapusty oraz warzyw korzeniowych pozostały stabilne. W końcówce minionego tygodnia wyraźnie widać było spadek podaży papryki sprowadzanej z Hiszpanii, co znalazło odbicie we wzroście jej cen.

Niska podaż cebuli w Holandii spowodowała, że ceny na tamtejszym rynku przekroczyły 0,40 euro/kg, co uwzględniając transport, daje na naszym rynku cenę w okolicach 2 zł/kg. W Polsce dobrej jakościowo cebuli również jest niewiele, więc można przypuszczać, iż sytuacja cenowa w Holandii znajdzie odbicie i u nas. W niektórych rejonach kraju ceny skupu cebul już wzrosły do 1,70 zł/kg.

Na polski rynek trafiły duże ilości smacznych pomidorów z Turcji. Ich ceny ukształtowały się na poziomie 26 – 29 zł/karton 6 kg (wielkość G). Spowodowało to również obniżkę cen pomidorów hiszpańskich. Z poziomu 54 zł/karton 6 kg (G) cena spadła na koniec tygodnia do 35 zł/karton 6 kg. Na rynku są już nasze rodzime pomidory, a ich ceny również spadają. W relacji tydzień do tygodnia był to spadek ze 100 zł/karton do 80 – 85 zł/karton. Tanieją również krajowe ogórki szklarniowe. Kończyły one tydzień z ceną 4,50 zł/kg, a tydzień temu kosztowały 6,00-6,50 zł/kg.

Natomiast kłopoty pogodowe w Hiszpanii najwyraźniej miały duży wpływ na uprawy sałaty lodowej i papryki. Sałata lodowa wciąż drożeje i w ostatnim tygodniu osiągnęła cenę nawet 65 zł/karton 10 szt. Duży spadek podaży papryki czerwonej na naszym rynku znalazł odbicie w jej cenach. Na koniec tygodnia za karton 5 kg ładnej papryki płacono 55 zł.

Źródło: fresh-market.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności