Wielkość kwot eksportowych na Ukrainie

Rząd Ukrainy nie podjął decyzji odnośnie wielkości limitów kwot w eksporcie zbóż w okresie pozostającym do końca bieżącego roku. Wstępnie rozważano limit kwot na poziomie 3,8 mln ton (pisaliśmy o tym w artykule Kwoty eksportowe na zboża na Ukrainie dop. red.) Nie zdecydowano jednak wówczas o wysokości limitów w eksporcie.

Ostatnia propozycja mówi o ograniczeniu wywozu zbóż do 2,7 mln ton (w tym do 2 mln ton kukurydzy, 500 tys. ton pszenicy oraz 200 tys. ton jęczmienia). Propozycja ma być rozważanaprzez rząd.
Wcześniej proponowano wyższą możliwą wysokość kwot. Według zastępcy premiera Ukrainy kwoty w eksporcie mogłyby wynosić 3 mln ton (w tym 2 mln ton kukurydzy i po 500 tys. ton pszenicy i jęczmienia). Minister rolnictwa proponował jeszcze wyższe limity (3 mln ton kukurydzy, 1 mln ton pszenicy oraz do 150 tys. ton jęczmienia).
Ukraińskie stowarzyszenie producentów zbóż wystosowało otwarty list do premiera Ukrainy, w którym postuluje o rozważenie niestosowania kwot w eksporcie kukurydzy i podwyższenie proponowanych kwot dla pozostałych gatunków zbóż: dla pszenicy do 1,2 mln ton, a dla jęczmienia do 0,75 mln ton.
Ponadto, stowarzyszenie proponuje aby wdrożenie postanowień o zastosowaniu kwot odbyło się po miesiącu od zatwierdzającej decyzji, co pozwoli na uniknięcie łamania zobowiązań w zawartych już kontraktach. Tymczasem zapowiedź wprowadzenia kwot w eksporcie zbóż już stała się czynnikiem wzrostu cen.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności