Większe zbiory jabłek, mniejsze spożycie

Nie tylko polscy sadownicy mają problem z klęską urodzaju w obliczu rosyjskiego embarga. Tegoroczne zbiory jabłek w Niemczech powinny być bardzo korzystne, prawie o 1/3 większe, niż przed rokiem. Tymczasem z roku na rok, średnie spożycie tych owoców spada.

Tegoroczne zbiory jabłek w Niemczech powinny być bardzo korzystne, a wstępnie WAPA oszacowała je na około 1,036 mln ton, czyli o niemal 30% więcej niż w roku 2013. Jabłko to najbardziej popularny owoc w tym kraju – w minionym roku średnie spożycie przypadające na 1 Niemca oszacowano na 9,1 kg. Najchętniej przez Niemców kupowana jest odmiana jabłek Elstar oraz Jonagold i Braeburn, a zbiory tych trzech wspomnianych odmian stanowią aż 40% wszystkich zbiorów jabłek w Niemczech. W sumie corocznie zbierane jest około 20 odmian jabłek w tym kraju.

Dla porównania, w Polsce średnie spożycie jabłek minionym, 2013 roku to 13,56 kg/osobę, a w roku 2012 – 15 kg. Niestety, z roku na rok spada spożycie tych owoców – jeszcze w roku 2009 średnio 1 Polak spożywał około 16,2 kg jabłek rocznie.

Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA