fbpx

Warsztaty z reintrodukcji starych odmian roślin uprawnych

W Ekologicznym Uniwersytecie Ludowym w Grzybowie 12 listopada 2018 roku odbędą się warsztaty szkoleniowe z reintrodukcji starych odmian roślin użytkowych. Warsztaty są bezpłatne i kierowane do rolników-praktyków. Ich organizatorem jest Instytut Ogrodnictwa i Krajowego Banku Nasion we współpracy z Nyeleni Polska i Ekologicznym Uniwersytetem Ludowym.

Samasz loteria - baner

Na warsztatach rolnicy dowiedzą się jak nawiązać współpracę i pozyskać wybrane pod kątem swojej lokalności nasiona z Krajowego Banku Nasion. W zamian za dokumentację upraw rolnik czy rolniczka mogą pozyskanymi nasionami obdarować sąsiadów lub wykorzystać je w kolejnym sezonie, a plony warzyw sprzedać. Współpraca propaguje uprawę naturalnymi i ekologicznymi metodami oraz zachowywanie własnych nasion.

– W Polsce, Program Reintrodukcji ma szczególny potencjał. Drobne gospodarstwa mogą łatwo zaadaptować swoje uprawy pod współpracę reintrodukcyjną. Wiele regionów przeżywa renesans kulinarnego dziedzictwa, który sprzyja tworzeniu się rynku zbytu na lokalną, sezonową i tradycyjną żywność. Dawne odmiany roślin oprócz wartości odżywczej, cenione są za swoją wartość kulturową, którą doceniają nowe ruchy konsumenckie, takie jak Kooperatywy Spożywcze, Rolnictwo Wspierane Społecznie czy restauratorzy – informuje Instytut Ogrodnictwa.

Jak podkreślają organizatorzy warsztatów program reintrodukcji i powrót do tradycyjnych odmian to korzyści zarówno z perspektywy zwiększania lokalnej agro-bioróżnorodności jak i współpracy instytucji państwowych z praktykami na gospodarstwach.

Program
10.30-11.00– Pilotażowa uprawa dawnych odmian i nasiennictwo na gospodarstwie Osada Twórców: perspektywy na realizację celów suwerenności żywnościowej – Joanna Bojczewska, Nyeleni Polska.
11.00-11.30– Ochrona roślinnych zasobów genowych ex situ oraz on farm – Denise F. Dostatny,IHAR, Radzików.
11.30-11.50– Zasady udostępniania zasobów genowych oraz program reintrodukcji dawnych/lokalnych odmian roślin ogrodniczych – Mariusz Chojnowski, INHORT, Skierniewice.
11.50-12.10– Zasady udostępniania zasobów genowych roślin oraz reintrodukcja dawnych/lokalnych odmian roślin rolniczych i zielarskich – D. F. Dostatny,IHAR, Radzików.
12.10-12.30– Dyskusja
12.30-13.30– Obiad
13.30-13.45– Dawne odmiany roślin warzywnych w banku genów pochodzące z centralnej Polski – E. Kapusta, INHORT, Skierniewice.
13.45-14.00– Dawne odmiany roślin rolniczych w banku genów pochodzące z centralnej Polski – D. Fu Dostatny, IHAR, Radzików.
14.00-14.20– Społeczne banki nasion – perspektywy i zagrożenia – M. Chojnowski, INHORT, Skierniewice.
14.20-15.00– Dyskusja plenarna i podsumowanie warsztatów.

Źródło: Inhort

Agromix baner gif

Baner Bayer Conviso one
Baner Danko Alegoria
Baner webinarium konopie
Baner agroshow
Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×PGE dystrybucja