W walce o lepsze jutro producentów wieprzowiny, mleka, warzyw i owoców

Copa-Cogeca apelowała do Unii Europejskiej, aby ta wsparła producentów wieprzowiny, mleka, owoców i warzyw. Sytuacja w tych branżach jest trudna w obliczu wciąż trwającego rosyjskiego embarga.

Komitety Copa i Cogeca ostrzegły ministrów rolnictwa UE w Brukseli, że sytuacja w sektorze mleka i wieprzowiny jest niepokojąca, w szczególności w kontekście restrykcji Federacji Rosyjskiej na import europejskich produktów rolnych i zaapelowały o podjęcie działań w tej sprawie. Ta deklaracja pojawiła się w związku z dyskusjami unijnych ministrów rolnictwa. Copa-Cogeca zgadza się z obawami austriackiego ministra rolnictwa w sprawie trudnej sytuacji unijnego rynku mięsa wieprzowego.
Embargo zostało przedłużone przez Rosję do czerwca 2016 roku, więc wiadomo już, że nasz pierwszy dotychczasowy rynek zbytu wciąż pozostanie dla nas zamknięty. W związku z tym komitety wzywają UE do zintensyfikowania negocjacji z Moskwą, żeby ta zniosła bariery SPS narzucone europejskim eksporterom wieprzowiny na początku 2014 r. Dzięki temu, europejscy rolnicy ponownie mogliby eksportować do Rosji produkty, takie jak jadalne podroby i bekon, które nie znalazły się na wykazie produktów objętych zakazem w wyniku sporów politycznych na linii Bruksela-Moskwa.

Copa-Cogeca podkreśla trudności sektora mleka UE – ceny producentów są poniżej kosztów produkcji w wielu krajach, a sytuacja może jeszcze się pogorszyć. Komisja powinna więc przyspieszyć wypłacanie płatności bezpośrednich, jeszcze przed 1 grudnia. Niezbędne jest też zapewnienie, że pieniądze z kar za przekroczenie kwoty 2014/2015 wrócą do sektora, by pomóc rolnikom w rozwiązaniu problemu braku płynności finansowej. Należy również jak najszybciej podwyższyć cenę interwencyjną mleka, aby uwzględniała rosnące koszty produkcji.
Copa i Cogeca apelują również o przedłużenie działań wspierających europejskich producentów owoców i warzyw, żeby złagodzić skutki rosyjskiego embarga po tym, jak prezydent Putin potwierdził, że będzie ono wciąż obowiązywało w 2016 r.

Renata Struzik, źródło: KRIR

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności