UE – spadek produkcji pasz o 1% w 2011 r.

Produkcja mieszanek paszowych w UE w 2011 roku osiągnęła 150 mln ton (-1%) wobec 151,4 mln ton rok wcześniej (wg. wstępnych danych Związku Europejskich Producentów Pasz). Dla paszy dla bydła oraz trzody chlewnej odnotowano spadek produkcji o odpowiednio 3% oraz 1%. Dla paszyprzeznaczonej dla drobiu odnotowano wzrost wytwarzania o 1% co oznacza , że jest ona na pierwszym miejscu w Unii pod względem poziomu produkcji tuż za paszą dla trzody chlewnej.

Najważniejszym czynnikiem, który zaważył na poziomie produkcji pasz w zeszłym roku w Unii była ciągle chwiejna sytuacja ekonomiczna, zwłaszcza w sektorze trzody chlewnej oraz wysokie koszty materiałów paszowych. Jeśli chodzi o przeżuwacze, to susze na początku zeszłego roku ograniczyły zbiór świeżych traw na wiosnę, jednak sprzyjająca pogoda jesienią nadrobiła straty. Większość państw Unii doświadczyło spadku produkcji pasz, jednak w zróżnicowany sposób np. w Irlandii (-9%) lub w Holandii (-5%), natomiast w Niemczech nastąpił 3% wzrost wspierany odbudową pogłowia trzody chlewnej, głównie dzięki rosnącemu eksportowi. W ten sposób Niemcy umocniły pozycję lidera w produkcji mieszanek paszowych przed Francją i Hiszpanią. Wysokie ceny zbóż przez dwa ostatnie lata spowodowały wzrost konkurencyjności pasz przemysłowych wobec domowych mieszanek. Eksperci FEFAC prognozują w br. stabilizację produkcji pasz dla bydła oraz 0,5% spadek produkcji pasz trzody chlewnej oraz 1% wzrost dla pasz dla drobiu. Niepewność, co do rozwoju wirusa ze Schmallenbergu w populacji przeżuwaczy czy nowe wymagania chowu macior, mogą prowadzić do redukcji ich pogłowia. Oczekiwana jest stabilizacja produkcji wszystkich mieszanek paszowych w UE w br. Końcowe szacunki produkcji mieszanek paszowych w 2011 r. będą zaprezentowane 15 czerwca br. na corocznym zjeździe FEFAC w Brukseli.
Źródło: FAMMU/FAPA na podst.: FEFAC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności