fbpx

Sztuczna inteligencja prognozuje ceny pszenicy, rzepaku i kukurydzy

W poniedziałek aplikacja Agripreis opublikowała prognozę dla marcowych kontraktów na pszenicę, rzepak i kukurydzę na giełdzie Matif. Wg prognozy wygenerowanej przez sztuczną inteligencję, trend ma być spadkowy, a jej sprawdzalność w przypadku pszenicy oceniana jest na 69 procent.

Cena pszenicy prognozowana jest przez AI na 226,25 EUR/t, a więc tutaj spadek nie jest duży. Cena kukurydzy miałaby spaść na Matifie do 194,75 EUR/t 28 lutego 2024 roku przy sprawdzalności prognozy 72%. W przypadku rzepaku miałoby to być 430,5 EUR/t przy postępującej dynamice spadku od połowy stycznia, sprawdzalność prognozy oceniono na 59%.

Sztuczna inteligencja wkracza do coraz to większej ilości dziedzin naszego życia. Tym razem start-up Pigright AI GmbH postanowił wykorzystać ją do generowania prognoz cen produktów rolnych na światowych giełdach.

Aplikacja prognozuje ceny na podstawie milionów danych; wykorzystuje w tym celu m.in. dane historyczne, trendy, prognozy, statystyki, ale także dane makroekonomiczne.

Na efekty i sprawdzalność prognoz sztucznej inteligencji w przewidywaniu cen przyjdzie nam na pewno jeszcze zaczekać. Czy sztuczna inteligencja jest w stanie przewidzieć tak nioczekiwane zdarzenia jak choćby wybuch wojny na Ukrainie? Wtedy byłaby zapewne najbardziej przydatna…

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
POZ 2024 - baner

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×KZPRiRB podcasty - baner