fbpx

Szmyhal: nie wydajemy pozwoleń na eksport zbóż do Polski

Zakończyło się polsko-ukraińskie spotkanie międzyrządowe. Konkretów brak, choć ukraiński premier Denys Szmyhal poinformował, że Ukraina nie wydaje obecnie pozwoleń na eksport kukurydzy, rzepaku, słonecznika i pszenicy.

– Dzisiaj ukraińskie zboże nie trafia na polski rynek, rząd wprowadził procedurę weryfikacji czterech zbożowych kultur, kukurydzy, rzepaku, słonecznika i pszenicy, bez licencji eksport tych kategorii nie jest dokonywany, my teraz nie wydajemy takich licencji, będziemy je wystawiać po uzgodnieniu z polskim rządem – powiedział Szmyhal podczas konferencji po spotkaniu.

Premier podkreślił, że obecnie jedynie niewielka część ukraińskiego zboża eksportowana jest drogą lądową; zdecydowana większość trafia na rynki docelowe przez Morze Czarne i porty naddunajskie. Zastrzegł, że droga morska nadal jest wrażliwa na sytuację bezpieczeństwa i trudno nie przyznać tu racji; choć ATM ma obowiązywać do początku czerwca przyszłego roku, trudno wykluczyć eskalację, która stworzy konieczność przedłużenia zasad liberalizacji handlu UE z Ukrainą.

Premier Tusk mówił z kolei o ochronie rynku wzorowanej na rozwiązaniach rumuńskim i bułgarskim (w Rumunii importować mogą jedynie te podmioty, które udokumentują potrzebę uzupełnienia zapasów), choć konkretów zabrakło.

– Szukamy rozwiązań, które może nie będą zachwycające dla wszystkich stron, ale które będą dawały ochronę polskim i ukraińskim producentom – mówił Tusk, dalej skupiając się przede wszystkim na rozwiązaniach dotyczących zahamowania importu produktów z Rosji i Białorusi. Jednak choć ma to duży wymiar symboliczny i polityczny, produkty te mają marginalny wpływ na europejski rynek.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.