fbpx

Straty po grypie

Najwcześniej na początku przyszłego tygodnia poznamy kwotę odszkodowań jakie otrzymują hodowcy drobiu w związku z wystąpieniem ptasiej grypy. Zakłady mięsa białego na żadną pomoc raczej nie mogą liczyć. N

W kraju nie ma już ani jednego ogniska ptasiej grypy. Hodowcy i przetwórcy drobiu cieszą się, ale jednocześnie zaczynają liczyć straty jakie przyniosła im wirus.
– Zanotowaliśmy spadki cen, naturalnie one nie były zbyt wielkie, ale występowały i zmniejszony popyt był. Chcąc przekonać konsumenta, że ten produkt jest dobry nawet sami stosowaliśmy różne promocje. – mówi Rajmund Paczkowski -Krajowej Rady Drobiarstwa.
To na pewno odbije się na wynikach finansowych zakładów drobiarskich. Większość strat jest nie do odrobienia. Zwłaszcza, że przetwórcy w przeciwieństwie do hodowców drobiu nie mają także co liczyć na jakiekolwiek rekompensaty. Tymczasem rolnicy wciąż o nie walczą.
Andrzej Jodko -hodowca drobiu Olsztyn – Oczekujemy, że prawodawstwo polskie będzie dostosowane do prawodawstwa unijnego, które przewiduje w takich wypadkach odpowiednie rekompensaty.

Resort rolnictwa zapewnia, że stara się o rekompensaty zarówno z budżetu krajowego jak i unijnego. Problem w tym, że szczegóły jak na razie nie są znane. Negocjacje z Komisją Europejską trwają i zakończą się dopiero za kilka tygodni. Najszybciej mogłaby być wypłacono tzw. pomoc de minimis. Dla każdego gospodarstwo to 7,5 tysięcy euro.
Władysław Piasecki – KRIR: – Domagamy się nie pomocy de minimis tylko nadzwyczajnych środków, jakie Unia może zastosować w przypadku takich wypadków jak ptasia grypa.
Mimo to wszystko wskazuje na to, że taka pomoc do hodowców drobiu dotrze najszybciej. Nie wiadomo jednak ile ferm zostanie nią objętych oraz jaką kwotę z budżetu rząd przeznaczy.
Artur Ławniczak – wiceminister rolnictwa: – Podamy tę kwotę na początku przyszłego tygodnia po dokładnej analizie danych ze wszystkich powiatów i gmin.
Z powodu ptasiej grypy inspekcja weterynaryjna zlikwidowała ponad milion sztuk ptaków oraz dwa miliony jaj. Odszkodowania z tego tytułu wyniosły 7,5 miliona złotych.

tekst i foto: Telewizja Polska – redakcja rolna

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.