fbpx
Strona głównaPozostałeSpotkanie z producentami i przetwórcami drobiu

Spotkanie z producentami i przetwórcami drobiu

Zgodnie z zapowiedziami, minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki spotkał się z przedstawicielami producentów i przetwórców drobiu. Rozmawiano o sytuacji na rynku mięsa drobiowego i rynku jaj w kontekście strat gospodarczych, jakie ponosi branża drobiarska w wyniku pojawienia się w Polsce ognisk grypy ptaków. N

Po spotkaniu odbyła się krótka konferencja prasowa ministra Marka Sawickiego z udziałem głównego lekarza weterynarii Ewy Lech i przedstawicieli drobiarzy. Szef resortu rolnictwa poinformował o wystąpieniu kolejnego, czwartego ogniska grypy ptaków. Ognisko to stwierdzono w strefie zapowietrzonej w gminie Bieżuń, w miejscowości Sadłowo. Grypę ptaków wykryto na fermie brojlerów (ok. 360 tys. sztuk).

Minister Marek Sawicki podkreślił, że mamy do czynienia przede wszystkim z problemem gospodarczym, ekonomicznym. “Zarówno w strefach zapowietrzonych, jak i zagrożonych prowadzony jest stały monitoring służb weterynaryjnych” – powiedział minister Marek Sawicki i dodał, że “mięso i produkty drobiowe nie są zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzi”. Minister zwrócił uwagę na fakt, że w tzw. strefie B, czyli w zewnętrznej strefie buforowej odbywa się codzienna kontrola inspekcji weterynaryjnej, a obrót produktami odbywa się pod specjalnym nadzorem. “Dlatego mięso pochodzące z tych terenów jest najbardziej bezpieczne w całej Polsce” – powiedział szef resortu rolnictwa. Potwierdzona została także informacja, że ze strefy B możliwe są dostawy produktów drobiowych na rynek unijny. Taka zgoda powinna pozwolić na pewne uspokojenie rynku drobiu i powinna przyczynić się do ustabilizowania produkcji po zakłóceniach z ostatniego tygodnia.

Szef resortu rolnictwa stwierdził, że nie ma problemu z odszkodowaniami dla producentów, których stada zostały zutylizowane. Natomiast problemem są starty ponoszone przez przetwórców i handlowców. Minister podkreślił, że dzisiejsze spotkanie z branżą drobiarską służy m.in. przygotowaniu szczegółowej informacji na jutrzejsze posiedzenie Rady Ministrów. Minister rolnictwa i rozwoju wsi będzie przedstawiał informacje nt. sytuacji gospodarczej branży, szacowanych strat oraz propozycji dotyczących możliwości przeciwdziałania negatywnym skutkom gospodarczym w tym obszarze.

ministerstwo rolnictwa

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.