fbpx
Strona głównaPozostałeSpadek produkcji biodesla w UE

Spadek produkcji biodesla w UE

Z kwietniowych danych FAPRI (Amerykański Instytut Żywności i Badań nad Polityką Rolną) wynika, iż w przyszłym sezonie 2008/09 produkcja nasion rzepaku w U-27 wzrośnie do poziomu 18,33 mln t (6,7% r/r), a ujemna pozycja netto w wymianie handlowej pogłębi się prawie czterokrotnie i wyniesie -0,84 mln t.

Jednocześnie oczekuje się, iż zmniejszy się import do Wspólnoty oleju rzepakowego, w związku z ograniczeniem produkcji biodiesela w UE z 4,74 mln t w bieżącym sezonie do 4,25 mln t (11,7%). Spadek produkcji biodiesela wynika przede wszystkim ze wzrostu kosztów jego wytworzenia. Wzrost kosztow nastapił w szczególności u największego producenta we Wspólnocie, w Niemczech, na skutek rozpoczęcia od stycznia br. poboru podatku energetycznego w wysokości 0,65 EUR za litr, który ma wzrosnąć od przyszłego roku o kolejne 0,06 EUR na litrze.

opr. MS, Wrp.pl
źródło: Agro Tydzień BGŻ nr 46

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.