Skuteczne zwalczanie samosiewów

Graminicydy to specyficzna grupa herbicydów o specyficznym profilu działania. Przeznaczone są do zwalczania traw w uprawach roślin dwuliściennych. Potocznie określa się, że niszczą wszystkie rośliny jednoliścienne. Jest to mylne pojęcie. Graminicydy (dosłownie: trujące trawy) oprócz wysokiej tolerancji w stosunku do roślin dwuliściennych są selektywne dla takich warzyw jednoliściennych jak cebula, czosnek czy por oraz niektórych cebulowych roślin ozdobnych jak lilie i tulipany.

Należy wyraźnie podkreślić, że chwastobójcze środki tego typu niszczą tylko trawy, a wysokość dawki decyduje o skuteczności w stosunku do poszczególnych gatunków. Aktualnie na krajowym rynku znajduje się 21 zarejestrowanych graminicydów. Bezsprzecznie pod względem liczby produktów handlowych, absolutnym liderem jest chizalofop-P-etylowy, który jest oferowany w formie 12 (!) produktów. Najbardziej znanym na rynku jest japońska Targa Super 05 EC. Uzupełnienie stanowi bardzo podobny związek zawierający chizalofop-P-tefurylowy (2) oraz fluazyfop-P-butylowy (1) i propachizafop (2). Są to związki chemiczne z grupy pochodnych kwasu arylofenoksypropionowego. Ponadto na rynku znajdują się: cykloksydym (1), kletodym (1) oraz tepralkoksydym (2) z grupy cykloheksanodionów. Obie grupy chemiczne posiadają taki sam mechanizm niszczenia chwastów, a więc mówiąc o jakiejkolwiek substancji aktywnej graminicydów, rozpatrujemy ten sam problem, ten sam tok postępowania.
Targa Super 05 EC jest jednym z pierwszych herbicydów zarejestrowanych w kraju. Można go uznać za pewien wzór, ponieważ tak znaczna liczba rejestracji oparta na substancji aktywnej chizalofop-P-etylowy, świadczy o popularności tego związku. Targa Super 05 EC jest produkowana przez pierwotnego producenta, ponadto na licencji przez krajowy koncern chemiczny, a także posiada odrębną rejestrację uzyskaną na wniosek Polskiego Komitetu Zielarskiego w celu umożliwienia stosowania tego preparatu do odchwaszczania ziół. Środki są skuteczne, co potwierdza ich masowe stosowanie, które jest także związane z zaletami ekonomicznymi.
Najbliższym terminem stosowania Targi Super 05 EC i pozostałych graminicydów jest nadchodzące późne lato i wczesna jesień. Zdecydowana większość rzepaków zostanie posiana na stanowiskach po zbożach. Pojedyncze samosiewy zbóż są stosunkowo mało konkurencyjne. Jednak kombajnowy zbiór zbóż powoduje, że często ich liczba przekracza kilkadziesiąt roślin na 1 m2. Zwłaszcza w najwcześniej sianych rzepakach, osiągają one znaczny wzrost i zacieniają roślinę uprawną. Rośliny rzepaku dążąc do światła, wynoszą szyjkę korzeniową ponad powierzchnię gleby, co jest często przyczyną wymarzania całych plantacji. Producenci rzepaku mniej przywiązują uwagi do samosiewów zbóż jarych. Przyjęło się, że wcześniej czy później wymarzną i nie będą stanowiły problemu. To prawda, że wymarzną, ale ogólny tok rozumowania jest błędny. Przede wszystkim w najwcześniej posianych plantacjach przy jednoczesnej długiej i ciepłej jesieni, samosiewy zbóż jarych zanim zmarzną mogą konkurować z rzepakiem kilka miesięcy! To niestety w zupełności wystarczy, by zakłócić prawidłowy wzrost i rozwój rzepaku, i wprowadzić go w okres spoczynku w kondycji dalekiej od doskonałej. Należy wziąć pod uwagę, że samosiewy zbóż jarych są prawie tak samo szkodliwe jak zbóż ozimych. Jesień jest nie tylko optymalnym okresem zwalczania chwastów dwuliściennych, ale także samosiewów zbóż. Zboża ozime w rzepaku są szczególnie niebezpieczne wiosną. Błyskawicznie osiągają znaczną wysokość i stają się bardzo konkurencyjne. Ich zwalczenie ze względu na fazę rozwojowa nie jest trudne. Jednak więcej kłopotu sprawiają warunki techniczne. Często zimowym roztopom, towarzyszą wiosenne opady, uniemożliwiające terminowy wjazd sprzętu opryskowego w pole. Jeżeli w tym czasie rzepak wybije w pąk kwiatowy, wykonanie zabiegu graminicydem staje się bardzo ryzykowne. Wniosek jest prosty – masowo występujące, jakiekolwiek samosiewy zbóż, należy zwalczać w trakcie jesieni. Zaletą tego terminu jest również niższa (tańsza) dawka, która wynosi 0,75 l/ha herbicydu Targa Super 05 EC lub innego zawierającego taką samą ilość substancji aktywnej w 1 litrze preparatu – 50 g s.a./l = 5%. Wiosną, kiedy samosiewy zbóż osiągną fazę początku krzewienia (BBCH 21-23) konieczne jest zastosowanie dawki wyższej (do 1,0 l/ha). Podobnie przedstawia się dawkowanie podczas niszczenia innych chwastów jednorocznych (np. miotła zbożowa, owies głuchy, życice). Zniszczenie ich można osiągnąć stosując 1,0 l preparatu na hektar jesienią. Aby ten sam efekt uzyskać podczas zabiegów wiosennych, niekiedy konieczne jest zastosowanie preparatu w ilości 1,5 l/ha
Nieco inaczej przedstawia się niszczenie perzu właściwego. Zaleca się go zwalczać w fazie 4 do 6 liści, czyli jak uzyska 15 do 25 cm wysokości. Jeżeli osiągnie taką fazę już podczas jesieni, zdecydowanie lepiej jest zwalczyć go w tym terminie. Zalecana dawka jesienią i wiosną jest taka sama i zawsze wynosi 2,0-3,0 l/ha.
Targa Super 05 EC oraz pozostałe graminicydy praktycznie zwalczają wszystkie trawy. Kwestią jest wysokość dawki. Jednak trudno w krajowych materiałach znaleźć szczegółowe zalecenia zwalczania stokłosy (w kraju kilkanaście, głównie dwu- lub wieloletnich gatunków). Wynika to z faktu, że stokłosy nie sprawiały nigdy większego problemu i herbicydów nie badano pod kątem ich zwalczania. Aktualnie problem ten pojawił się. Przeglądając zalecenia stosowania graminicydów jedyną informację o wrażliwości stokłos można znaleźć w etykietach-instrukcjach stosowania chizalofop-P-tefurylu. Jednocześnie warto porównać oficjalne krajowe zalecenia Targi Super 05 EC z analogicznymi obowiązującymi na terenie Niemiec. Zalecenia niemieckie są bardziej precyzyjne. Zwalczanie samosiewów zbóż jest zróżnicowane na gatunki zbóż, są bardziej sprecyzowane terminy zabiegu (faza wrażliwości traw) oraz podany jest większy zakres gatunków wrażliwych, właśnie o stokłosy.

Krajowe i zagraniczne zalecenia Targi Super 05 EC

BBCH 12-23

BBCH 12-16

BBCH 11-13

BBCH 13-23

BBCH 23-31

Samosiewy zbóż

0,75-1,0*

Pszenica

0,7

0.8

0,9

Jęczmień

0,6

0,75

0,9

Żyto/pszenżyto

0,75

0,8

1,0

Owies

0,6

0,7

0,8

Chwasty prosowate (chwastnica, paluszniki, włośnice)

1,0-1,5

0,5

0,7

0,9

Miotła zbożowa

1,0-1,5*

0,7

0,8

0,9

Owies głuchy

1,0-1,5*

0,7

0,8

1,0

Stokłosy

1,0

1,1

1,25

Wiechlina zwyczajna

<td padding-bottom: 0cm, background-color: transpare

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności

Gatunek trawy

Zalecenia: termin (faza) w skali BBCH, dawki w l/ha

krajowe

niemieckie