fbpx

Siekierski: zachodni kapitał broni swoich interesów na Ukrainie i naciska na Brukselę

– Towary z Ukrainy są tańsze, tam jest produkcja na dobrych glebach, w dużej skali, także tam wszedł kapitał różnych krajów; holenderski, duński, amerykański. To też nam utrudnia pewne relacje z Ukrainą, bo przecież oni mieszkają i są zarejestrowani w różnych rajach podatkowych, też oddziałują na Unię, żeby pilnować swoich interesów – powiedział dziś w Polskim Radiu 24 minister rolnictwa Czesław Siekierski.

Minister Siekierski wskazał, że mamy ogromny problem z napływem towarów z Ukrainy oraz zwrócił uwagę na to, że przepływ tychże towarów monitorowany jest coraz lepiej dzięki wzmocnieniu kontroli na granicach.

Minister został zapytany o to, czy po wczorajszych rozmowach jest szansa, aby w miarę szybko zakończyć protest.

– Należałoby zdefiniować, co znaczy szybko, bo jeżeli chodzi o ten obszar spraw. Zielony Ład został wprowadzony 2 lata temu przez poprzedni rząd, była akceptacja na to wszzystko premiera Morawieckiego, te rozstrzygnięcia zostały w dużej mierze ukryte także przed Sejmem, w związku z tym rolnicy nie byli w pełni poinformowani, jakie im tutaj przygotowała rozstrzygnięcia w Zielonym Ładzie Polska, nasz rząd. To wymaga pewnego procesu, to rozwiązania przyjęte ustawowo […] i zmiana wymaga tej ścieżki – odpowiadał minister zaznaczając, że należy zmodyfikować rozwiązania Zielonego Ładu wg propozycji rolników i przypominając, że zaproponował w poniedziałek na Radzie AGRIFISH, aby w przyszłym roku norma warunkowości polegająca na ugorowaniu stała się ekoschematem.

Minister będzie proponował także na poziomie unijnym rekompensaty dla rolników z racji strat poniesionych nadmiernym importem z Ukrainy. – Rolnictwo jest w trudnej sytuacji finansowej, [rolnicy] nie mają środków na pokrycie kosztów, zakup nawozów, a wiosna właściwie już jest – zauważył.

Kolejny element to pozbycie się nadwyżki zbóż, która będzie wynosiła na koniec sezonu w Polsce ok. 9 mln ton. Tym również miałaby się zająć Unia Europejska, m.in. finansując pomoc humanitarną dla krajów, z których Rosja wyparła kraje europejskie.

Rozmowa w całości dostępna jest tutaj: Protest rolników. Minister Siekierski: chcę, żeby UE w części zrekompensowała straty związane z Zielonym Ładem

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

7 KOMENTARZE

  1. Nikt nie chce u nas się wychylić z rządu w stronę rolników by nie podpasc Unii Chcemy kasy to musimy chodzić pod ich dyktando

  2. Niestety wątpliwe jest czy rząd coś ugra z EU zbyt wielu możnych ma wpływy na decyzję w EU.
    Patrząc na politykę unii jestem coraz bardziej za opuszczeniem eurokołchozu.
    Lwia część pieniędzy które Polska otrzymuje z EU to formy pożyczki, które prowadzą do upadku i uzależnienia gospodarczegoCypis

  3. Śmiechu warte nic nie robią dla naszych rolników chcą to przeciągać licząc że rolnicy odpuszcza.Oni dbają tylko o swoją kieszeń.Nie dla takiej UE opuśćmy ten kołchoz.Caly rząd do dymisji skoro Ukraińcy i obcy oligarchowie więcej znaczą dla nich niż Polska która takimi decyzjami niszczą.

  4. Minister rolnictwa jest za miękki w negocjacjach z UE tam potrzeba prężnego człowieka który ostro zawalczy o naszą pszyszłość.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.