Corteva Agriscience wprowadza w Europie nową technologię, która ma pomóc chronić rolników, środowisko i gospodarkę przed zagrożeniami związanymi z rozpowszechnianiem i stosowaniem podrabianych środków ochrony roślin.
Specjalne etykiety identyfikacyjne z unikalnym kodem QR umieszczane są na opakowaniach herbicydów w Bułgarii, na Węgrzech, w Kazachstanie, Polsce, Serbii, Turcji i Ukrainie, a kolejne kraje będą korzystać z tej technologii w nadchodzących latach. W Polsce naklejki identyfikacyjne otrzymały już produkty Navigator, Iguana oraz Korvetto.
Skanując kod QR za pomocą aplikacji Scan4Check, rolnicy mogą zweryfikować autentyczność produktu oraz sprawdzić termin jego ważności.
– W firmie Corteva Agriscience pracujemy nad tym, aby przeciwdziałać handlowi nielegalnymi środkami ochrony roślin, który jest jedną z głównych rodzajów przestępczości zorganizowanej na świecie – powiedział Jean-Philippe Riffat, EMEA marketing leader w Corteva Agriscience.
Dodał, że oryginalne środki ochrony roślin podlegają rygorystycznym testom i regulacjom, aby zagwarantować, że są bezpieczne dla rolników i środowiska naturalnego, podczas gdy podróbki w ogóle nie są testowane i dlatego mogą być bardzo niebezpieczne. Podrabiane produkty stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, różnorodności biologicznej i gospodarstw rolnych. Hamują także rozwój innowacji.
– Nasza technologia pozwala rolnikom w prosty i bezpieczny sposób sprawdzić, czy naprawdę kupują produkt Corteva Agriscience. To pozytywne uwierzytelnienie jest gwarancją dla rolników, że produkty, których używają, są bezpieczne i nie zaszkodzą przyrodzie ani środowisku – wskazał Jean-Philippe Riffat.
Europejski Urząd ds. Własności Intelektualnej szacuje, że nielegalne pestycydy stanowią obecnie 14 proc. europejskiego rynku ś.o.r., a OECD szacuje globalne przychody związane z ich handlem na 6-10 miliardów dolarów amerykańskich.