Rekordowo i optymistycznie na EuroTier 2010

Podczas tegorocznej edycji największej na świecie wystawy profesjonalnej hodowli zwierząt organizowanej przez DLG (Niemieckie Towarzystwo Rolnicze), EuroTier 2010 w Hanowerze, odnotowano sporo rekordów: 1939 wystawców bezpośrednich i 28 dodatkowo reprezentowane firmy z 49 państw oraz ponad 140 000 zwiedzających, w tym 23 500 z zagranicy. Na prawie 18 ha powierzchni wystawienniczej zaprezentowano nowoczesne, innowacyjne i profesjonalne koncepcje hodowli zwierząt użytkowych.

Spośród 778 wystawców bezpośrednich i 23 dodatkowo reprezentowanych firm z zagranicy najwięcej przybyło z Holandii (147), Francji (92), Włoch (59), Danii (56), Wielkiej Brytanii (52), Chin (52), Belgii (48), Austrii (42) i Hiszpanii (42). Polskę reprezentowało 19 firm.
Odwiedzający wystawę goście z zagranicy (78 państw), to głównie hodowcy bydła i trzody oraz specjaliści z Holandii, Danii, Austrii, Szwajcarii, Polski, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Francji oraz Irlandii. Wielki sukces odnotowano również podczas Young Farmers Day”, EuroTier odwiedziło ponad 5000 młodych farmerów i studentów z Niemiec i zagranicy.
W Hanowerze spotkali się wszyscy wiodący producenci branży, prezentując nowoczesne technologie, maszyny, wyposażenie obiektów, instalacje, jak nagrodzony złotym medalem EuroTier nowatorski system Automatic Milking Rotary firmy DeLaval, osiągnięcia z dziedziny genetyki, programy zarządzania stadem i energią w gospodarstwach – w tym bioenergią, jak nowa oferta firmy Agrocom: Agrocom Biogas, czyli program kompleksowego zarządzania substratami w biogazowni, a także możliwość wykorzystania ciepła i wody, powstających podczas produkcji biogazu – w suszarni poziomej, która zaprezentowała firma RIELA.
Z ogromnym zainteresowaniem spotkała się organizowana w ramach EuroTier specjalistyczna impreza “BioEnergy Decentral”, przygotowana wspólnie z organizacją VDMA Power Systems. Zaprezentowano tu szerokie spektrum opracowań technologicznych na polu bioenergii, energii odnawialnych oraz techniki, związanych ze zdecentralizowanym zaopatrzeniem w energię. Ponad 550 wystawców z 20 krajów przedstawiło swoje nowości i udoskonalenia, a pod gołym niebem zaprezentowano dwa programy specjalne: “Energia z trocin” oraz “Biogaz z buraków cukrowych”. Specjalne programy inwestycyjne dla plantatorów buraków cukrowych przygotowały między innymi firmy Syngenta Seeds oraz Nordzucker. Według nowych badań VDMA-Stromix udział zdecentralizowanych generatorów prądotwórczych w produkcji prądu w UE wzrośnie z 5,7% w 2007 roku do 6,7% w roku 2010 i do 9,3% w roku 2030. Odpowiada to inwestycjom prawie 60 miliardów euro, czyli 3 mld euro w skali roku w UE 27. Jak podkreślił Thorsten Herdan, prezes WDMA Power Systems, na konferencji podczas otwarcia wystawy: “Rozwój ten jest napędzany głównie przez wyraźnie rosnący sektor biogazowni rolniczych i podwajający się niemal rynek gazu ziemnego”. Co prawda, rynek bioenergii w Niemczech daleko wyprzedza nasz rodzimy sektor, ale bioenergia nie powinna być wizją dalekiej przyszłości również w naszym kraju. Zagospodarowanie wszelkim możliwych źródeł energii odnawialnej powinno stać się codziennością, a nie ewenementem. Podczas wystawy wyraźnie widać było, jak daleko zaawansowany jest ten sektor w Niemczech. Co więcej, organizatorzy “BioEnergy Decentral” nagrodzili również trzy wybrane “bioenergetyczne wioski”, zasilane w energię pochodzącą z biogazowni czy też paneli słonecznych. Warto podkreślić, ze wyboru dokonano spośród 250 zgłoszonych miejscowości z terenów rolniczych.
Zarówno podczas wystąpień oficjalnych, jak też rozmów na stoiskach z wystawcami oraz zwiedzającymi odczuwało się niezwykły, budujący optymizm odnośnie roli, rangi, perspektyw i możliwości współczesnego rolnictwa, którego zadaniem jest produkcja zdrowej i bezpiecznej żywności, wytwarzanej w oparciu o najnowsze technologie – również te z wykorzystaniem bioenergii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności