fbpx

Pszenica w kontraktach na marzec najtańsza od 21 miesięcy

Wczoraj na giełdach towarowych znów doszło do spadków cen zbóż i oleistych. Marcowy kontrakt na pszenicę stracił w Paryżu 1 EUR/t, a jego cena spadła do wartości 228,75 EUR/t – najniższej od 21 miesięcy.

– Silne euro w dalszym ciągu wpływa na eksport pszenicy z UE. W czwartek EBC ustalił stopę referencyjną na poziomie 1,0900 USD. Handel w dalszym ciągu był zdominowany przez korekty grudniowych kontraktów terminowych wygasających 11 grudnia. W czwartek pierwszy miesiąc spadł do kolejnego najniższego poziomu od pięciu i pół miesiąca na poziomie 221,75 EUR/t – informuje serwis Kaack.

Samasz loteria - baner

Cena FOB rosyjskiej pszenicy 12,5% białka kształtuje się obecnie na poziomie 235 USD/t, o ok. 15 USD mniej niż choćby w ofertach niemieckich. I to nadal jest główny czynnik spadkowy.

Rzepak staniał na Matif o 3,25 EUR/t do 436,75 EUR/t, stracił też kontrakt na giełdzie w Winnipeg. Główna przyczyna to spadek cen oleju palmowego w Malezji oraz ropy naftowej na światowych giełdach.

– Ceny ropy naftowej również spadły w czwartek w związku z wiadomością, że OPEC+ przełożył spotkanie ministerialne zaplanowane na 26 listopada w celu omówienia cięć w produkcji . Opóźnienie wynika podobno z braku porozumienia między członkami Afryki w sprawie poziomów produkcji i w związku z tym możliwych cięć. Analitycy spodziewają się, że OPEC+ prawdopodobnie przedłuży lub nawet pogłębi cięcia dostaw ropy na przyszły rok – czytamy w serwisie Kaack.

Cena kukurydzy pozostała wczoraj niemal bez zmian; spadła o 0,25 EUR/t do 205,75 EUR/t.

Giełda w Chicago z powodu Święta Dziękczynienia była wczoraj zamknięta.

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×KZPRiRB podcasty - baner