fbpx

Program ochrony Osadkowski na wiosnę – zboża i rzepak

Na nachodzącą wiosnę firma Osadkowski proponuje dopracowane rozwiązania dla zbóż i rzepaku. Mamy opcję Zdrowy Łan i Zdrowy Rzepak m.in. w wersji premium. Szczegóły tych technologii firma przedstawiła podczas lutowego spotkania z prasą rolniczą.

Technologie w wersji premium to idealne rozwiązanie na plantacje z dużym potencjałem, w lata mokre, zwłaszcza gdy już obserwujemy porażanie chorobami. To kompletne technologie. Obejmują nawożenie, ochronę i biostymulację roślin.

Zdrowy łan premium – zboża

W plantacje intensywne, dobrze rokujące oraz tam gdzie widoczna jest wysoka presja chorób firma Osadkowski rekomenduje trzyzabiegową technologię Zdrowy Łan. Rozwiązanie to bazuje na substancjach z czterech grup o różnych mechanizmach działania. Tym samym uzyskujemy dobrą ochronę na choroby podstawy źdźbła oraz liści, m.in. uciążliwego mączniaka prawdziwego zbóż i traw.

W terminie T-1 ochrona bazuje na bogatym zestawie ochrony, nawożenia i biostymulacji. W tym zabiegu zalecany jest preparat Unix 75 WG (substancja czynna cyprodynil) 0,4 kg/ha, Praktis (s.cz. protiokonazol) w ilości 0,4-0,5 l/ha oraz Inovis Flex (s.cz. metrafenon) w dawce 0,3 l/ha. Całość uzupełniona jest o nawożenie dolistne z użyciem nawozów Alfa Makro i Alfa Mikro, do tego stymulator wzrostu Terra Sorb Complex i preparat IonBlue zawierający miedź i siarę.

W terminie T-2 podajemy Elatus Plus (s.cz. benzowindyflupyr) w dawce 0,5 l/ha,  Vitissimo (s.cz. mefentriflukonazol) w dawce 0,7-1 l/ha. Także dokarmiany i działamy stymulująco podając preparaty Alfa Makro, Maxi Grow i IonBlue.

W terminie T-3 Osadkowski do ochrony kłosa proponuje użyć Plexeo (s.cz. metkonazol) i  Syrius 250 EW (s.cz. tebukonazol) – oba w dawce 0,6 l/ha.  W tym terminie także zastosować można preparat siarkowo-miedziowy IonBlue.

Zdrowy rzepak w technologii premium

Zdrowy Rzepak Premium można rozpocząć zabiegiem T-0 z użyciem preparatu IonBlue, który ma poprawić kondycję fitosanitarną roślin razem z biostymulatorem Maxi Grow.

W zabiegu T-1 Osadkowski proponuje preparat Syrius 250 EW (s.cz. tebukonazol) w dawce 0,7 l/ha i Sierra (s.cz. metkonazol) 0,7 l/ha przeciwko chorobom. Do tego insektycyd Topgun 050 CS (s.cz. lambda-cyhalotryna) 0,15 l/ha oraz nawozy dolistne Alfa Makro 1 l/ha  i OSD Mikro Rzepak  w dawce 2 kg/ha.

Oasdkowski ochronę okołokwitnieniową proponuje w tej technologii podzielić na dwa zabiegi. W pierwszym przeciwko chorobom stosujemy Strobe 250 SC (s.cz. azoksystrobina) i Praktis (protiokonazol) – dla obu zalecana dawka to 0,5 l/ha. m. Przeciwko szkodnikom zaleca preparat Matrix 2,5 EC (s.cz. deltametryna). Całość uzupełniamy 0,2 l/ ha Maxi-Grow.

W drugim zabiegu okołokwitnieniowym dla dalszej ochrony przed chorobami podajmy Primasol (s.cz. metkonazol + boskalid) w dawce 0,4 l/ha oraz przed szkodnikami  – Lanmos 20 SP (s.cz. acetamipryd) w ilości 0,12 kg/ha. Firma zaleca także dodać nawóz Barrier Si-Ca w ilości 1 l/ha.

Wariant ekonomiczny i biologiczna ochrona

Plantatorzy zbóż, jak i rzepaku mogą zdecydować się na technologię Zdrowy Łan Standard i Zdrowy Łan Ekonomiczny.  Różnią się one od wersji premium kompozycją poszczególnych produktów, ale także skutecznie chronią przed chorobami, szkodnikami i uwzględniają dokarmianie roślin.

Osadkowski dysponuje także ofertą preparatów biologicznych. Przykładowo w zboża proponuje w zabiegu jesiennym lub pierwszym wiosennym oraz na ochronę kłosa preparat Arcton WG. Na liść flagowy z kolei preparat BioRace SL.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×KZPRiRB podcasty - baner