Prognozy rynku maszyn w 2015 roku

Wiemy już, że w ubiegłym roku kupowali mniej maszyn rolniczych, niż w 2013 roku. Ale jakie są prognozy na 2015 rok? Czy wciąż będziemy kupować mniej maszyn?

Rok 2014 na rynku maszyn rolniczych w Polsce nie wyglądał najgorzej, pomimo, że producenci ciągników odnotowali nieznaczny spadek sprzedaży (o ok. 5%) w porównaniu do 2013 roku. Z kolei w przypadku przyczep rolniczych wprost przeciwnie – tutaj sprzedaż wzrosła o ok. 5%. W Europie łączna sprzedaż maszyn również odnotowała 5-10% spadek. Skąd takie słabe wyniki? No cóż, zwyżka sprzedaży była w 2011 i 2013 roku, nie można więc oczekiwać, że rolnicy co roku będą kupować coraz więcej maszyn, szczególnie w kontekście spadków cen produktów rolno-spożywczych, a co za tym idzie, niższych przychodów. Dodatkowo, producenci zapewne czekają na nowe płatności w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, które mają być wprowadzone w 2015 roku.
Tymczasem pojawiły się już prognozy dotyczące sprzedaży maszyn rolniczych w Europie w 2015 roku. I nie są one optymistyczne – eksperci oczekują kolejnego spadku o ok. 5-10%. Na dwóch głównych rynkach, w Niemczech i we Francji spodziewane spadki mieszczą się w przedziale od 7% do 10%. Podobnie sytuacja przedstawia się na innych kluczowych rynkach, takich jak Wielka Brytania (-5%) i Holandia (-5 do -10%). Takie prognozy to wynik ubiegłorocznych spadków, sytuacji politycznej na Ukrainie oraz rosyjskich ograniczeń importowych dla kombajnów i surowców rolnych.

Należy jednak przy tym pamiętać, że powyższe dane to prognoza dla rynku wszystkich maszyn. Poszczególne z nich różnią się między sobą.
W 2014 roku łącznie ilość rejestracji ciągników w Europie spadła. W tym, najmniej traktorów sprzedano we Francji i Austrii, w Niemczech, Holandii, wielkiej Brytanii i we Włoszech popyt zmniejszył się nieznacznie (<2%), za to w Hiszpanii, Belgii i Turcji wzrósł. W bieżącym roku, poza Hiszpanią, niemal w całej Europie możemy się spodziewać mniejszej ilości sprzedanych ciągników.

Rynek kombajnów wykazał znaczny spadek w 2014 roku, głównie z powodu spadku popytu w Niemczech, Francji, Turcji, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Tendencja spadkowa ma się utrzymywać w większości krajów europejskich, z wyjątkiem Włoch i Turcji – tam na rynku będzie można zauważyć lekkie ożywienie. Spadek popytu odnotowali również sprzedawcy pras niemal w całej Europie (poza Holandią, Włochami i Hiszpanią). Taka sytuacja ma się utrzymać również w 2015 roku.
Na rynku kosiarek było stabilnie, z niewielkim wzrostem popytu w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Holandii i Belgii, oraz spadkami w Hiszpanii i Francji. Na tym rynku ma być spokojnie również w 2015 roku, spadki przewiduje się tylko w Niemczech i Francji. Podobnie, stabilnie było i będzie na rynku sieczkarni.

Rynek opryskiwaczy nieznacznie spadł w 2014 roku. W 2015 roku w Niemczech możemy się spodziewać spadku sprzedaży, inne rynki pozostaną mniej więcej na stałym poziomie.

Renata Struzik, źródło: Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych za CEMA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności