Prognozy Copa-Cogeca

Unijna organizacja reprezentująca związki rolnicze Copa-Cogeca oszacowała tegoroczną produkcję zbóż w Unii na 317,7 mln ton, tj. o 6,1% więcej niż w ubiegłym roku.

W perspektywie bardzo wysokich zbiorów pojawiają się pytania czy Unia posiada wystarczającą powierzchnię do przechowywania tak dużej ilości ziarna.
Według Copa-Cogeca, w 2014 r. Unia zebrała 146,03 mln ton pszenicy miękkiej, tj. o 4,2% więcej niż sezon wcześniej. Szacunki te przewyższają o 400 tys. ton oficjalne oszacowania KE. Na wzrost zbiorów pszenicy złożyły się zarówno większa powierzchnia upraw tego gatunku w Unii (o 3,9%), jak i poprawą plonowania (wzrost o 4,2% r/r.) Produkcja kukurydzy została oceniona na 70,6 mln ton, tj. o 8,1% więcej w porównaniu z sezonem 2013/14. W przypadku kukurydzy wzrost produkcji wynikał również ze wzrostu areału – o 6,3% r/r., jak i większych plonów – o 1,7%. Szacunek produkcji jęczmienia w UE sformułowany przez Copa-Cogeca w wysokości 58,1 mln ton, jest również wyższy w porównaniu do ostatnich oszacowań KE wynoszących 57,8 mln ton.
Copa-Cogeca zwraca uwagę na potrzebę zapewnienia wystarczającej infrastruktury do przechowywania i transportu zbóż w Unii Europejskiej. Staje się to tym bardziej naglące w obecnych realiach rynkowych – wyjątkowego urodzaju zbóż i oleistych w UE oraz ostrej konkurencji w eksporcie.

FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności