Ponad cztery miliardy złotych ze środków unijnych już na kontach

4 108 056 546,89zł środków unijnych wypłacił od połowy stycznia do 26 marca Bank Gospodarstwa Krajowego, odpowiedzialny za wypłaty większości przyznanych Polsce środków europejskich. Środki przelewane są na konta beneficjentów średnio cztery razy w ciągu miesiąca, zatem już w kilka lub maksymalnie kilkanaście dni po pozytywnym zweryfikowaniu przez wspomniane instytucje wniosku beneficjenta o płatność lub zaliczkę, beneficjent/podmiot upoważniony przez beneficjenta lub wykonawca otrzyma środki UE (a w odpowiednich przypadkach również środki współfinansowania krajowego) na swój rachunek.

Najwięcej pieniędzy – ok. 1 mld 538 mln zł – wypłacono z programu Kapitał Ludzki. Płatności z programu Innowacyjna Gospodarka wyniosły ok. 635 mln 171 tys. zł, a z programu Infrastruktura i Środowisko wypłacono 380 mln 836 tys. zł. Na lata 2007-2013 Bruksela przyznała Polsce ponad 67 mld euro. Największym programem unijnym jest program operacyjny Infrastruktura i Środowisko – na realizację dużych inwestycji infrastrukturalnych z budżetem 27,9 mld euro. Pozostałe to m.in. Kapitał Ludzki (9,7 mld euro), Innowacyjna Gospodarka (8,3 mld euro) i Rozwój Polski Wschodniej (2,3 mld euro). Pieniądze te mogą być wydawane do 2015 roku.

Obsługiwany przez BGK system nie powoduje żadnych dodatkowych obowiązków po stronie beneficjenta, nie musi on np. otwierać nowego rachunku bankowego, dostarczać dodatkowych dokumentów, ani ponosić dodatkowych kosztów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności