fbpx
Strona głównaPozostałePolski rzepak, doceniony przez Niemców

Polski rzepak, doceniony przez Niemców

Ponad 80 tys. ton rzepaku z Opolszczyzny i Dolnego Śląska ma szansę wyjechać w tym roku do Niemiec, gdzie w jednej z największych fabryk biodiesla Neckermann Renewables w Wittenberg zostaną przerobione na wysokiej jakości estry rzepakowe – Informuje Agnieszka Korycińska z Krajowego Stowarzyszenia Producentów Rzepaku. To stanowi prawie 20% produkcji tego regionu.

Pierwsze spotkanie handlowe w tej sprawie odbyło się 15 stycznia br. w Księży Lesie koło Strzelec Opolskich. Było ono efektem listopadowego wyjazdu producentów do fabryki biodiesla w Wittenberg, w Niemczech. Możliwość współpracy z zachodnią firmą skupiła na spotkaniu 20 przedstawicieli grup producenckich i większych firm, w tym Kietrz Głubczyce i Top Farms.
– Dlaczego mamy sprzedawać deficytowy dziś towar po cenach dla nas niekorzystnych i daleko odbiegających od notowań na giełdzie Matif? – tłumaczyli zebrani na spotkaniu członkowie Zrzeszenia. Fabrykę biodiesla Gate w Wittenberg reprezentowali: Daniel Shindleman (Fortune Management Inc.) oraz Ludwig Müller zajmujący się kontraktacją surowca w fabryce Gate.

Jak poinformowało KZPR, głównym celem spotkania było wspólne omówienie zasad współpracy w sprawie sprzedaży surowca do fabryk biodiesla w Niemczech i Austrii. Szczegółowo zostały omówione warunki umów kontraktacyjnych na dostawy rzepaku w 2008 r. Umowa spełnia prawdziwie europejskie standardy: 9% wilgotności, dodatkowe dopłaty za niższy niż 9% poziom wody oraz dopłaty w wysokości 1,5% ceny za każdy 1% zaolejenia powyżej bazy 40%. – Takich wymogów nie oferuje żaden z polskich podmiotów! – komentowali producenci. O spełnienie tych warunków producenci się nie martwią – w końcu uprawa rzepaku jest tu tradycją.

– Zapotrzebowanie fabryki w Wittenberg na surowiec wynosi ponad 500 tys. ton rocznie. Przynajmniej 1/4 tych potrzeb chcielibyśmy zapewnić dzięki dostawom z południowo-zachodniej Polski – tłumaczył zebranym Ludwig Müller.

– Jeśli cena, którą zaoferują na kolejnym spotkaniu okaże się bardziej konkurencyjna od polskich propozycji zapewne nikt nie będzie się wahał nad sprzedażą surowca w niemieckie ręce. Warto zaznaczyć, że okres kontraktacji w Niemczech dopiero się rozpoczyna, a kończy – tuż przed żniwami. Wszystko wskazuje na to, że tym razem prawa rynkowe również wezmą górę i polski rzepak pojedzie tam, gdzie będzie lepiej ceniony – komentuje spotkanie Ageniszka Korycińska z KZPR.

MS
Wrp.pl

źródło i foto: KZPR
na foto: (Od lewej) Daniel Shindleman (Fortune Management Inc.) i Ludwig Müller (Neckermann Renewables Wittenberg GmbH) – źródło: KZPR.”

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.