Polska liderem w Unii

Polska przoduje w Unii Europejskiej w realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Na konta rolników wpłynęło już blisko 60,5 miliarda złotych, co daje nam pozycję lidera wśród innych krajów Wspólnoty.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wdraża Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w najszybszym tempie pośród wszystkich państw Unii Europejskiej. Do początku grudnia 2014 r. polscy rolnicy otrzymali prawie 60,5 mld w ramach PROW 2007-2013. Wynik ten stawia nas bezapelacyjnie na pozycji lidera. Wg szacunków Europejskiej Komisji ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, do 30 czerwca 2013 r. Niemcy, które są na drugim miejscu, wypłaciły swoim rolnikom i przetwórcom żywności o ok. 2,3 miliarda euro mniej niż Polska, a we Francji wypłaty były niższe o ok. 3,5 miliarda euro.

Warto przy tym zauważyć, że Polacy od 2010 roku zaczęli efektywnie wykorzystywać oferowane wsparcie, przez co gwałtownie wzrosła ilość wypłat. Od tamtej pory, z roku na rok wynik ten jest coraz lepszy, a wysokość wypłacanych z ARiMR środków jest coraz większa. I tak, pomimo problemów z funkcjonowaniem systemu w pierwszych latach trwania systemu, po zmianie kierownictwa agencji, od 2009 roku pieniądze popłynęły szerokim strumieniem do polskich gospodarstw.
Obecnie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, którego całkowity budżet wynosi ok. 70  miliardów złotych, już ponad 90% środków zostało zagospodarowanych. Oprócz wypłacenia rolnikom i przedsiębiorcom blisko 60,5 mld złotych, część zagospodarowanych pieniędzy jest zaplanowana do wypłaty w ramach przyjętych przez ARiMR zobowiązań wieloletnich, które wynikają z umów zawartych przez agencję, dotyczących np. wypłacania przyznanych w ubiegłych latach "Rent strukturalnych", czy corocznych dopłat do zalesień.
Z PROW na lata 2007-2013 ARiMR ma jeszcze do rozdysponowania, w nowych naborach wniosków, około 10 miliardów złotych.
Renata Struzik, źródło: ARiMR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności