Park Wiatrowy w Nowym Stawie

W 2013 r. planowane jest uruchomienie Parku Wiatrowego w Nowym Stawie na Żuławach Wiślanych o łącznej mocy 38,95 MW. Praca 19 turbin wiatrowych ma zapewnić prąd 50 tys. gospodarstw domowych. Inwestycję o wartości ponad 60 mln euro realizuje spółka RWE Renewables, która jest częścią koncernu RWE AG.

W Nowym Stawie budowane są już drogi dojazdowe do farmy, w kolejnym etapie powstawać będą fundamenty, instalowane będą kable i linie wysokiego napięcia. Montaż turbin wiatrowych ma rozpocząć się we wrześniu, a zakończenie budowy planowane jest na marzec 2013 roku. Komercyjne uruchomienie siłowni planowane jest na połowę 2013 r.
Wieże mają mieć wysokość 146,15 m. Hałas emitowany przez wiatrak ma się mieścić w przedziale 99,5-104,2 dB. Całkowita powierzchnia farmy uwzględniona w planie zagospodarowania przestrzennego gminy Nowy Staw wynosi ok. 50 ha.
RWE w Polsce od 2009 r. uruchomiło trzy Parki Wiatrowe: Suwałki, Piecki (Suwalszczyzna) i Tychowo (Zachodniopomorskie) o łącznej mocy 108 MW. Na koniec 2011 r. farmy wytwarzały ponad 200 tys. MWh energii.
RWE w Polsce (na Mazurach, Pomorzu i w Wielkopolsce) planuje do 2015 r. wybudować elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 300 MW.
RWE zarządza obecnie parkami wiatrowymi w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Włoszech i Hiszpanii o łącznej mocy 1,6 GW, a kolejny 1 GW jest w trakcie budowy.
RWE należy do piątki największych firm energetycznych w Europie. Jest notowana na giełdach w Niemczech i Szwajcarii. Specjalizuje się w wytwarzaniu, przesyle, dystrybucji oraz sprzedaży energii elektrycznej i gazu. RWE zatrudnia 70 tys. osób. Zaopatruje 16 mln klientów w energię elektryczną i 8 mln klientów w gaz. W roku finansowym 2010 przychody RWE wyniosły 48 mld euro.
Największymi firmami należącymi do RWE w Polsce są: RWE Polska oraz firma RWE Stoen Operator, zarządzająca warszawską siecią elektroenergetyczną. RWE Polska w 2010r. odnotowała sprzedaż energii na poziomie 6,6 tys. GWh i przychody w wysokości ponad 2,8 mld zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności