Opony bezciśnieniowe podbiją rynek?

Michelin otwiera kolejną fabrykę w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam ruszy pierwsza na świecie fabryka opon bezciśnieniowych.

Firma Michelin otworzyła w Piedmont w Stanach Zjednoczonych nowoczesną fabrykę produkującą opony bezciśnieniowe. Powstawać tam będzie ogumienie z linii Michelin Tweel, które eliminuje problem przebicia i nieprawidłowego ciśnienia. W jej ramach powstaną innowacyjne niewymagające pompowania opony radialne do zastosowań komercyjnych.

Linia Tweel wymyślona przez inżynierów Michelin ze Stanów Zjednoczonych to opony niepneumatyczne, które są połączeniem opony i koła w jednej stabilnej konstrukcji. Składają się one ze sztywnej piasty przytwierdzonej do bieżni za pomocą elastycznych i sprężystych poliuretanowych ramion w formie żeber. W przeciwieństwie do konwencjonalnego ogumienia, opony te nie wymagają pompowania, rozwiązując tym samym powszechny problem przebitej opony, będący zmorą każdego kierowcy.

Nowa fabryka umożliwi Michelin zwiększenie produkcji wyróżnionej wieloma nagrodami opony Michelin X Tweel SSL dla mini ładowarek skrętno-poślizgowych, a także rozpoczęcie produkcji nowej opony Michelin X Tweel Turf, będącej oryginalnym wyposażeniem maszyn John Deere z serii ZTRAK 900.

– W odróżnieniu od produktów konkurencji, Michelin Tweel to pierwsze radialne bezciśnieniowe opony przemysłowe, które potwierdzają pozycję Michelin jako lidera rozwiązań mobilnych nowej generacji – komentuje Ralph Dimenna, szef Michelin Tweel Technologies.

Nowa fabryka Michelin w Piedmont ma powierzchnię ponad 12,5 tys. m2 i jest 16. zakładem produkcyjnym francuskiej firmy w Stanach Zjednoczonych. Michelin zainwestuje w ten obiekt ok. 50 milionów USD.

Po raz pierwszy rozwiązanie Michelin X Tweel zostało zaprezentowane podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Paryżu w 2004 roku. Jest to zaawansowana bezciśnieniowa opona radialna, która posiada wszystkie cechy opony tradycyjnej, jednak nie wymaga pompowania, co eliminuje ryzyko „złapania gumy”. Wielu użytkowników maszyn przemysłowych chcąc zredukować przestoje wynikające z uszkodzenia opon, decydowało się na rozwiązania alternatywne, które jednak obniżały przyczepność, sterowność i komfort jazdy. Michelin X Tweel, w porównaniu z oponami pneumatycznymi zapewnia wiele korzyści – m.in. brak konieczności utrzymywania prawidłowego ciśnienia, łatwy montaż, odporność na uszkodzenia, większą wydajność, a także dłuższy czas użytkowania.

Renata Struzik za: Michelin Polska