fbpx

Nowy nabór Moja Woda – jak uzyskać dofinansowanie? 

Jak dostać dofinansowanie na instalację do zbierania, gromadzenia, retencjonowania i wykorzystywania wód opadowych będzie można dowiedzieć się podczas szkolenia online w dniu 21 sierpnia. Szkolenie KPODR w Minikowie.  

Program “Moja Woda” ma na celu ochronę zasobów wodnych oraz minimalizację zjawiska suszy w Polsce poprzez zwiększenie poziomu retencji na terenie nieruchomości z budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym oraz wykorzystywanie zgromadzonych wód opadowych lub roztopowych, w tym dzięki rozwojowi zielono-niebieskiej infrastruktury. 

Terminy “zielona infrastruktura”, “niebieska infrastruktura” i “czerwona infrastruktura” zostały wprowadzone w latach 70. XX wieku przez amerykańskiego ekologa i urbanistę Marka A. Benedicta, który wraz z Davidem Wangiem, współpracownikiem i kolegą z pracy, był współautorem książki zatytułowanej “Green Infrastructure: Linking Landscapes and Communities” opublikowanej w 2000 roku.  

Zielona infrastruktura obejmuje elementy przyrodnicze, takie jak parki, lasy, ogrody, tereny zielone, mokradła itp. – w praktyce rolniczej to stawy retencyjne, niecki, zbiorniki, rowy bioretencyjne, rowy infiltracyjne, nawierzchnie przepuszczalne, podłoża strukturalne itp. 

Niebieska infrastruktura odnosi się do elementów związanych z wodą, takich jak rzeki, strumienie, jeziora, stawy, zbiorniki retencyjne i systemy odwodnienia. Celem niebieskiej infrastruktury jest zarządzanie wodą opadową, ograniczanie ryzyka powodziowego i poprawa jakości wód. 

Dofinansowanie do instalacji zarządzającej wodą mogą uzyskać osoby fizyczne będące właścicielami, współwłaścicielami oraz użytkownikami wieczystymi nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny. Dofinansowanie ma formę dotacji do 80% kosztów kwalifikowanych instalacji wchodzących w skład przedsięwzięcia i nie więcej niż 6 000,00 zł na jedno przedsięwzięcie. 

Koszty kwalifikowalne obejmują: 

zakup, dostawa, montaż, budowę, rozbudowę, uruchomienie instalacji:   

− do zbierania wód opadowych lub roztopowych z powierzchni nieprzepuszczalnych nieruchomości, tj. z dachów, chodników, podjazdów (np. łapacze, wpusty, osadniki rynnowe, odwodnienie liniowe, przewody odprowadzające wody opadowe bez rynien i rur spustowych);  

− do magazynowania wód opadowych w zbiornikach (np. szczelne zbiorniki podziemne i naziemne) o sumarycznej pojemność minimum 2m3 

− do retencjonowania wód opadowych w tym roztopowych w gruncie (np. rozszczelnienie powierzchni nieprzepuszczalnych, studnie chłonne, drenaż, skrzynki rozsączające, zbiorniki otwarte); − do retencjonowania wód opadowych w tym roztopowych na dachach – „zielone dachy” (warstwa drenażowa) bez kosztów nasadzeń;  

− do wykorzystania retencjonowanych wód opadowych lub roztopowej (np. pompy, filtry, przewody, zraszacze, sterowniki, centrale dystrybucji wody, inne instalacje umożliwiające zagospodarowanie wody z istniejącego/nowobudowanego w ramach inwestycji zbiornika).   

Szkolenie odbędzie się 21 sierpnia, początek o godz. 10.00. Na szkolenie można zarejestrować się poprzez link: Szkolenie Moja Woda
 

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.