Nowa polska odmiana jara orkiszu

Polacy mają spory wkład zarówno w rozwój nauki, jak i technologii na świecie. Udowodniliśmy to i tym razem – naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wyhodowali pierwszą w Europie odmianę jarą pszenicy orkiszowej.

Badania nad nową odmianą trwają już od 16 lat. I w końcu się udało – Wirtas, nowa jara odmiana pszenicy orkiszowej została wyhodowana w Katedrze Hodowli Roślin i Nasiennictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Odmiana ta jest już wpisana do Krajowego Rejestru Odmian w Centralnym Ośrodku Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej. Naukowcy rozpoczęli już również jej rejestrację unijną, aby można było ją przedawać jako kwalifikowany materiał siewny na terenie całej Unii Europejskiej, a nie tylko w Polsce.
Nowa odmiana charakteryzuje się odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne i jest bogata w gluten, minerały, takie jak żelazo, cynk i miedź oraz antyoksydanty. A przede wszystkim, jak podkreśla główny autor nowej odmiany, prof. dr hab. Marian Wiwart, pszenica ta jest odporna na grzyby chorobotwórcze, tak więc nie wymaga stosowania chemicznych środków ochrony roślin. I jest to jej główna zaleta.

Trzeba jednak zwrócić przy tym uwagę na fakt, że orkisz jary daje o 20-30% niższe plony, niż jego ozime odmiany. Jest on również trudny w omłotach, ponieważ wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, który posiadają tylko rolnicy prowadzący ukierunkowane uprawy orkiszu.
Nasza nowa odmiana cieszy się zainteresowaniem przede wszystkim rolników ekologicznych, zwłaszcza z Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii i Belgii.

Renata Struzik, źródło: pulsinnowacji.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności