fbpx

Na znaczące zmiany cen zbóż w krótkiej perspektywie raczej nie ma co liczyć

Zeszłotygodniowy raport WASDE rynki przyjęły ze spokojem, był on bowiem zasadniczo zbieżny z oczekiwaniami uczestników rynku. Należy się spodziewać, że w najbliższym czasie na ceny na rynkach światowych będą wpływały przede wszystkim warunki pogodowe, ale także sytuacja na Ukrainie.

Samasz loteria - baner

Wg raportu WASDE światowa produkcja pszenicy ma być niższa o 3,3 mln ton wobec raportu z lipca i wynieść 793,4 mln ton, jednak to i tak wartość o 3,4 mln ton wyższa niż w zeszłym sezonie. Światowe zapasy pszenicy mają się skurczyć o 2,6 mln ton r/r i wynieść 265,6 mln ton.

Z kolei światowa produkcja kukurydzy została obniżona o 11 mln ton do 1213,5 mln ton, co ze względu na lepsze wyniki w USA i Argentynie i tak oznaczałoby wzrost o 60 mln ton r/r. Globalne zapasy końcowe spodziewane są na poziomie 311 mln ton; to mniej niż wskazywał raport z lipca, jednak o 13 mln ton więcej r/r.

Rekordowa ma być produkcja soi; ma ona wynieść 402,8 mln ton, zaś globalne zapasy końcowe szacowane są na 119,4 mln ton, o 16,3 mln ton więcej r/r.

Obniżona w stosunku do raportu lipcowego została produkcja rzepaku. Przy wartości 86,1 mln ton jest to spadek o 1,3 mln ton. W UE ma to być 20,2 mln ton. Zbiory w Kanadzie szacowane są na 19 mln ton; to o 1,9 mln ton mniej niż szacowano w lipcu. Niezmienione zostały szacunki dotyczące produkcji oleju palmowego, które to opiewają na 79,4 mln ton.

– Rynek przyjął raport WASDE neutralnie. Nastroje na międzynarodowych rynkach rolnych pozostają ostrożne. Z jednej strony wojna na Ukrainie nadal zagraża światowym dostawom pszenicy. Jednak sytuacja na Morzu Czarnym wydawała się nieco złagodzić w ubiegłym tygodniu. W niedzielę Rosja ponownie napięła muskuły. Rosyjska marynarka wojenna zatrzymała strzałami ostrzegawczymi cywilny frachtowiec zmierzający w kierunku delty Dunaju – wskazuje serwis Kaack.

Istotne wydają się warunki pogodowe; zbiory ze względu na opady deszczu są utrudnione w Europie Środkowej, USA i Kanadzie, jednak jeżeli pogoda będzie sprzyjająca, w najbliższym czasie nie należy spodziewać się znacznych wahań cen. W dłuższej perspektywie ceny będą zależały głównie od warunków pogodowych na półkuli południowej oraz od tego, czy prognozy zbiorów faktycznie się sprawdzą.

Źródło: Kaack

Agromix baner gif

Baner Bayer Conviso one
Baner Danko Alegoria
Baner webinarium konopie
Baner agroshow

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×PGE dystrybucja