fbpx
Strona głównaFirmy i produktyMospilan 20 SP z większą dawką w ziemniaku

Mospilan 20 SP z większą dawką w ziemniaku

Firma Sumi Agro Poland 10 maja 2021 roku, na mocy decyzji MRiRW, wprowadziła zmianę w etykiecie insektycydu Mospilan 20 SP polegającą na zwiększeniu maksymalnej dawki stosowanej  w uprawie ziemniaka.

Zwiększenie maksymalnej dawki stosowania insektycydu Mospilan 20 SP oznacza jeszcze dłuższy okres ochrony plantacji ziemniaczanych przed uciążliwą stonką ziemniaczaną. Szkodnik jest w stanie całkowicie zniszczyć plantacje – żarłoczne są zarówno larwy, jak i osobniki dorosłe, które zjadają nadziemne  części roślin. Wówczas na polu zostają tylko łodygi i ogonki liściowe (tzw. gołożery).

Spośród insektycydów przeciwko stonce od lat popularnością cieszy się Mospilan 20 SP. Jak informuje Firma Sumi Agro preparat uzyskał nową rejestrację (zezwolenie MRiRW nr R – 37/2008 z dnia 29.04.2008 r. zmienione decyzją MRiRW nr R – 248/2021d z dnia 10.05.2021 r.), na mocy której maksymalna dawka stosowania w uprawie ziemniaka została podwyższona do 0,12 kg/ha. Zmiana ta jest uwarunkowana kilkoma czynnikami – przede wszystkim  sygnalizowanymi przez rolników, nasilającymi się problemami ze zwalczaniem stonki, zmianami klimatycznymi wpływającymi na jej fizjologię, wycofaniem zapraw insektycydowych oraz coraz mniejszą liczbą dostępnych substancji czynnych do zwalczania tego szkodnika.

-Mospilan 20 SP zyskał wielu zwolenników. Wynika to przede wszystkim z jego wygodnej i bezpiecznej formy woreczków rozpuszczalnych w wodzie – mówi Urszula Filipecka, dyrektor marketingu w firmie Sumi Agro Poland.

Dodaje, że jeżeli chodzi o uprawę ziemniaka, ochronę  przeciwko stonce należy rozpocząć odpowiednio wcześnie. Najlepszym momentem na zastosowanie Mospilanu jest okres masowego składania jaj i wylęgania się larw pierwszego pokolenia. Niezbędne są więc staranne lustracje, które należy prowadzić już od momentu pojawienia się części zielonych ziemniaka. Takie działania mają na celu zapobiegnie namnożeniu się szkodnika i dotyczą nie tylko Mospilanu, ale każdego stosowanego insektycydu.  Warto również wiedzieć, że szkodnik wychodzi z gleby nieregularnie, więc zwykle jeden zabieg insektycydowy jest niewystarczający. Należy wówczas wykonać sekwencję zabiegów stosując produkty zawierające różne substancje czynne. Takie działanie zagwarantuje nam najlepszy efekt.

Urszula Filipecka podkreśla, że zastosowanie nowej, wyższej dawki Mospilanu 20 SP  (0,12 kg/ha) zapewnia dłuższy okres ochrony plantacji  przed szkodnikiem, który co rok sprawia duże kłopoty w uprawie ziemniaka.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.