Mniejsze dochody francuskich rolników

Dochody rolników francuskich w 2008 r. były w wartościach realnych średnio o 20,3% niższe niż rok wcześniej. W poprzednim roku dochody te wzrosły o 17%. Spadek dochodów w 2008 r. był wynikiem przede wszystkim znacznego wzrostu kosztów produkcji.

Wartość produkcji rolniczej zwiększyła się o 3,8% osiągając 66,9 mld euro, ale jednocześnie wzrosły koszty pasz i nawozów. Średnio dochód z gospodarstwa w latach 2006-2008 był jednak o 4,5% wyższy niż w latach 2003-2005 i o 2,1% wyższy niż w latach 1990-1992. W gospodarstwach specjalizujących się w produkcji zbóż, roślin oleistych i strączkowych dochody w 2008 r. były o 30% mniejsze niż rok wcześniej. Było to skutkiem spadku cen produkowanych towarów, a także wzrostu cen nawozów i paliw. Wielkość produkcji roślinnej zwiększyła się w związku z wycofaniem obowiązku odłogowania gruntów, ale nie wystarczyło to do wyrównania spadku dochodów. W gospodarstwach specjalizujących się w uprawie innych roślin dochody zmniejszyły się o 17%. Dochody z chowu bydła mięsnego spadły o 24%. Nieco wzrosła wartość produkcji, ale znacznie zwiększyły się jej koszty. Na spadek opłacalności miało wpływ rozprzestrzenianie się choroby błękitnego języka i tylko bardzo niewielki wzrost cen wołowiny.

W chowie bydła mlecznego dochody wzrosły o 21%. W pierwszym półroczu zwiększyły się ceny oraz produkcja mleka. Ceny mleka w 2008 r. wzrosły o 16%. Dochody w produkcji owczarskiej zwiększyły się nieznacznie (o 4%), ale w dalszym ciągu ich poziom był bardzo niski. Średnio w produkcji zwierzęcej prowadzonej w systemie intensywnym dochody wzrosły o 2%. Wielkość produkcji drobiarskiej i w chowie świń nie zmieniła się, ale wzrosły ceny odpowiednio o 15 i 12%. Na skutek niesprzyjających warunków pogodowych i wzrostu kosztów produkcji o 37% zmniejszyły się dochody sadowników. W ogrodnictwie zanotowano spadek wysokości dochodów o 15%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności