Minister Sawicki podczas Polagry

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki kontynuuje rozmowy bilateralne, które odbywają się podczas targów Polagra Food. Jednym z rozmówców ministra był sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa Węgier Istvan Nagy.

Rozmowy dotyczyły szeregu kwestii, w tym współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej oraz zniesienia kwot mlecznych w 2015 roku. Strona polska zwróciła uwagę na wspólne działania dotyczące problemu karania rolników za przekroczenie kwot mlecznych w ostatnim roku kwotowania. Poruszano również kwestie dotyczące rosyjskiego embarga. Gość ministra Sawickiego podkreślił znaczenie dokonań, jakie osiągnęła Polska w rozwoju rolnictwa na przestrzeni ostatnich 25 lat. Kolejnym rozmówcą polskiego ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego był minister rolnictwa Mołdowy Vasile Bumacov.

Mołdawski minister podziękował za dotychczasowe wsparcie udzielone przez Polskę na drodze Mołdawii do Unii Europejskiej. Wyraził również zainteresowanie polskimi inwestycjami w sektorze rolno-spożywczym jego kraju w ramach rządowego kredytu udzielonego przez Polskę Mołdawii. Środki z tego kredytu (100 milionów euro) mają być przeznaczone na finansowanie projektów w dziedzinie rolnictwa i przetwórstwa spożywczego wraz z powiązaną infrastrukturą lub na inne cele uzgodnione między stronami. Minister Sawicki potwierdził wolę dalszego rozwoju wzajemnej współpracy.

W pierwszym dniu targowym, oprócz udziału w otwarciu targów, w dwóch konferencjach i przeprowadzeniu dwóch rozmów bilateralnych, minister uczestniczył także m.in. w uroczystościach związanych z wręczaniem Złotych Medali i nagrody Acanthus Aureus oraz w Gali Polskiego Producenta Żywności. Zwracając się do uczestników Gali Polskiego Producenta Żywności minister Sawicki podkreślił, że w nowym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 oraz w nowym systemie płatności bezpośrednich pomoc ukierunkowana została do małych i średnich gospodarstw rolnych.

– Jeszcze większą wagę przywiązuję do kwestii wspólnego działania. Do tej wielkopolskiej tradycji spółdzielczej, która sięga czasów okresu rozbiorowego – dodał minister. Szef resortu rolnictwa zachęcał do wspólnego działania i korzystania ze wsparcia, jakie zostało przygotowane dla grup producentów rolnych i ich stowarzyszeń.

MRiRW /AT/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności