Leasing w rozkwicie

Zgodnie z najnowszymi danymi opublikowanymi przez Związek Polskiego Leasingu w pierwszym półroczu 2011 r. branża leasingowa wypracowała solidny wzrost: 27,5% w stosunku do analogicznego okresu 2010 r. Krajowe firmy leasingowe sfinansowały aktywa o wartości ponad 14,5 mld zł, z tego ponad 95% na rynku ruchomości (13,9 mld zł) i niecałe 5% na rynku nieruchomości (643 mln zł).

Wyniki za sześć miesięcy 2011 r. wskazują na kontynuację, obserwowanego od początku ubiegłego roku, ożywienia na rynku leasingu ruchomości. Po 23% wzroście wartości sfinansowanych ruchomości w 2010 r., w tym roku segment ten osiągnął dynamikę na poziomie 26% po I kwartale oraz 28% po całym półroczu. Choć wzrosty widoczne są w większości segmentów rynkowych, to w okresie od stycznia do czerwca br. głównymi filarami rynku leasingowego były pojazdy ciężkie, przede wszystkim o masie powyżej 3,5t (+32% r/r) i ciągniki siodłowe (+103%) oraz maszyny i urządzenia (+34%).
Bardzo dobre wyniki leasingu pojazdów ciężarowych to efekt poprawiającej się kondycji finansowej firm transportowych, jak również całego rynku przewozów. Natomiast większa o jedną trzecią wartość sfinansowanych przez leasingodawców maszyn i urządzeń w 2011 r. to pochodna wysokiego poziomu produkcji w przedsiębiorstwach przemysłowych i wytwórczych. Konsekwentnie rośnie też segment maszyn rolniczych, w którym obok leasingu sporym zainteresowaniem cieszy się pożyczka – komentuje Tomasz Sęba, dyrektor sprzedaży BZ WBK Finanse & Leasing, spółki, która po pierwszym półroczu zajmuje w sektorze rolnictwa drugie miejsce, dzięki sfinansowaniu sprzętu i maszyn o łącznej wartości 132 mln zł.
Wartość rynku nieruchomości po pierwszym półroczu 2011 r. wyniosła 643 mln zł, co oznacza blisko 15% wzrost w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Dodatnia dynamika segmentu w rzeczywistości została utrzymana za sprawą pierwszych trzech miesięcy tego roku, kiedy to wzrost sprzedaży wyniósł aż 63%, w drugim kwartale wartość sfinansowanych nieruchomości spadła bowiem o prawie 40%.
Wynik w segmencie nieruchomości to też zasługa rosnącej średniej wartości transakcji w porównaniu z 2010 r. – dodaje Tomasz Sęba. Ta, w pierwszym półroczu tego roku wyniosła 5,6 mln zł, podczas gdy w ubiegłym było to 4,3 mln zł.
Zgodnie z prognozami ZPL w całym 2011 r. głównymi motorami wzrostu rynku leasingowego nadal pozostaną pojazdy ciężkie – za sprawą wzrostów zamówień przewozowych i potrzeby wymiany taboru na nowszy w związku z podwyższeniem stawek e-myta, oraz maszyny i urządzenia – w związku z dalszą potrzebą rozbudowy parków maszynowych. Rynek leasingu już w 2008 r. zareagował z wyprzedzeniem na nadchodzący kryzys finansowy. Spodziewamy się, że tym razem okaże się barometrem wyraźnego odnowienia inwestycji polskich firm, a wzrost naszej branży będzie dwucyfrowy – komentuje Tomasz Sęba z BZ WBK Finanse & Leasing.
W pierwszym półroczu 2011 r. Spółki Leasingowe BZ WBK sfinansowały ruchomości i nieruchomości warte łącznie 744 mln zł. Wypracowany wynik i 19% wzrost daje firmie szóste miejsce wśród polskich firm leasingowych.

Z danych opublikowanych przez Federację Europejskich Stowarzyszeń Leasingowych Leaseurope wynika, że po 2010 r. pod względem dynamiki rok do roku Polska jest liderem regionu Europy Środkowo-Wschodniej i wiceliderem Europy. Wzrost rynku leasingu w Polsce, przy wartości udzielonego finansowania na poziomie 27 mld zł, wyniósł prawie 21%, podczas gdy średnia dla Europy była na poziomie niecałych 5%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności