Ładowacze teleskopowe Claas SCORPION

W roku 2010 CLAAS oferuje 5 typów z 3 podtypami ładowaczy SCORPION. Dostępne są wersje o udźwigu na wysokość od 6 do 8,97 m o sile od 3 do 4,4 t.

Wszystkie modele SCORPION wyposażone są seryjnie w bezstopniowy napęd hydrostatyczny, znany i opatentowany jako Claas Varipower. Jako jedyny ładowacz teleskopowy na rynku SCORPION posiada bezstopniową regulację prędkości w całym zakresie roboczym. Automatyczne dopasowanie momentu obrotowego zapewnia zawsze wydajne przenoszenie mocy na koła. Rozwiązanie to zachwyca użytkowników od momentu jego pojawienia się w 2005 r. Rezygnacja w przełączania oszczędza czas i energię, a użytkownik koncentruje się na najlepszym wykonaniu swych zadań.

Z maksymalną siła uciągu 78 kN SCORPION na tyle porządnie zabiera się do pracy, że użytkownik nawet przy najcięższych zadaniach ma wystarczające rezerwy.

Szeroki zakres prędkości z maksymalnym przenoszeniem mocy (we wszystkich zakresach) góruje nad systemami konkurentów. Poza tym przy pomocy tego systemu (wyposażonego w pedał impulsowania) można dowolnie dozować moc i prędkość, co jest szczególnie ważne przy niektórych pracach np. sztaplowaniu słomy czy przy pracach z paleciarką. Jednocześnie elektroniczne sterowanie napędem umożliwia spokojną pracę nawet przy bardziej skomplikowanych czynnościach, przy średnich obrotach silnika i przekładni, oszczędzając tym samym paliwo.

Jako jedyny ładowacz teleskopowy na rynku SCORPION dysponuje systemem amortyzacji drgań ramienia załączanym w zależności od prędkości. Dzięki tej funkcji maszyna zachowuje się na drodze prawie jak ciągnik (w niektórych modelach jest to opcja).

Ustawianie obrotów silnika Diesla zależnie od prędkości, w zakresie do 7 km/h umożliwia dopasowanie wydajności układu hydraulicznego do warunków podłoża i drogowych, co jest niezbędne przy pracy z wieloma przyrządami roboczymi. Wymienić należy tu pewne i skuteczne zastosowanie narzędzi rozdzielających i dozujących jak rozdzielacze słomy, szufle do pasz, nożyce do żywopłotu, zamiatarki.

Stały napęd na wszystkie koła dba o ruch. Ze swą zwrotnością (R = 3,7) SCORPION wyznacza nową jakoś. Zwarta budowa zapewnia przy tym o dużą stabilność maszyny (relatywnie duża masa własna, duży rozstaw osi i rozłożenie masy w stosunku ok. 60/40)

Seryjnie montowane zawory zasilane niezależnie od obciążenia i ciśnienia w połączeniu z pompami hydraulicznymi o dużym wydatku dbają o szybkie, oszczędzające czas ruchy przy wszystkich funkcjach hydraulicznych. Jednocześnie układ hydrauliczny SCORPION’a oferuje dowolne łączenie funkcji, co gdzie indziej udaje się rzadko. Klienci są zgodni, że dzięki precyzyjnemu sterowaniu hydrauliką roboczą (również funkcjami dodatkowymi) przy pomocy dźwigni wielofunkcyjnej można optymalnie dozować i łączyć funkcje. Wszystkie funkcje układu hydraulicznego są sterowanie proporcjonalnie.
Kąt wychylenia narzędzia roboczego wynoszący 47o (łyżka w pozycji dolnej – kąt nabierania) lub 46o (łyżka w pozycji górnej – kąt wysypu) to wzorcowe osiągnięcie. Nic nie stwarza problemów, ani rozładunek materiałów sypkich bez strat, ani klejącej ziemi. Równoległe prowadzenie narzędzi roboczych (mierzone przez cały zakres podnoszenia) odbiega od poziomu jedynie o 2o.

Zgrupowany według funkcji nowy rozkład włączników dba w kabinie SCORPION’a o jeszcze lepszy komfort obsługi. Ten jedyny w swoim rodzaju układ umożliwia przede wszystkim nowym i niedoświadczonym operatorom i użytkownikom pewne i szybkie opanowanie obsługi po rozpoczęciu pracy ładowacza.

I wreszcie: dodatkowe chłodzenie silnika zapewnia porządną, sterowaną w zależności od temperatury wentylację. Niezawodne czyszczenie powierzchni zasysania udaje się w SCORPION’ie – jako jedynym na rynku – na pełnych obrotach silnika. Rewersja, także przy pełnych obrotach wentylatora następuje po naciśnięciu przycisku, można ją zaprogramować i potem bezpiecznie zastosować w każdych warunkach.
Skuteczna klimatyzacja i inne komfortowe wyposażenie kabiny umożliwiają użytkownikowi przyjemną pracę SCORPION’em nawet przez długie godziny.

Claas SCORPION modele ładowaczy teleskopowych na rok 2010

SCORPION Model

Siła udźwigu

[t]

Wysokość udźwigu

[m]

Silnik

[KW]

Masa pojazdu

[kg]

Wyposażenie

6030CP

3

6

74,5

5800

Varipower 40 km/h LSV,

pompa o stałym wydatku

85 l/min

Optinal: LS-System 135 l/min

7030

3,3 (3,5)

7,1

88

7500

Varipower 40 km/h LSV,

pompa o stałym wydatku

110 l/min

Optinal: LS-System 150 l/min

7040

4 (4,4)

7,1

88

7800

Varipower 40 (30) km/h LSV, pompa o stałym wydatku

110 l/min

Optinal: LS-System 150 l/min

7045

4,4

7,1

103

8100

Varipower 40 km/h LS-System 150 l/min

9040

4

8,97

103

8600

Varipower 40 (30) km/h LS-System 150 l/min

Źródło: CLAAS