fbpx
Strona głównaPozostałeKomisja Europejska podniesie kwoty mleczne

Komisja Europejska podniesie kwoty mleczne

Komisja Europejska zaproponowała zwiększenie kwot produkcji mleka o 2% od 1 kwietnia 2008 r. Ocenia się, że w latach 2007-2014 zaspokojenie popytu na produkty mleczarskie w Unii Europejskiej będzie wymagało zwiększenia produkcji mleka o 8 mln ton. Tak więc wzrost kwoty produkcji nie spowoduje zakłóceń na rynku. Wzrośnie głównie zapotrzebowanie na sery. N


Obecnie większość państw członkowskich nie wykorzystuje przyznanych kwot produkcji mleka. W 2006/07 roku ogółem w Unii pozostało nie wykorzystane 1,9 mln ton kwoty. W siedmiu krajach kwoty przekroczono łącznie o 0,773 mln ton. Jednocześnie w innych państwach (głównie we Francji, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech) nie wykorzystano 2,7 mln ton kwoty. W ciągu czterech pierwszych miesięcy bieżącego roku obliczeniowego kwot mlecznych dostawy mleka były o 0,7% mniejsze niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Jeśli ten trend się utrzyma, przewiduje się, że w bieżącym roku produkcja mleka zmniejszy się o kolejne 0,9 mln ton. Spadek ten jest skutkiem zmniejszenia się liczby rolników specjalizujących się w produkcji mleka. Komisja Europejska przewiduje, że ceny produktów mleczarskich będą rosły. Pod koniec bieżącego roku ceny mleka w 25 krajach Unii wzrosną średnio do 30 eurocentów za 1 kilogram. W 2006 r. wyniosły one 27,9 eurocentów.

(Agra Europe 2007, nr 2285, s. EP/1)
(W.M.)

N

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.