Komisja Europejska podniesie kwoty mleczne

Komisja Europejska zaproponowała zwiększenie kwot produkcji mleka o 2% od 1 kwietnia 2008 r. Ocenia się, że w latach 2007-2014 zaspokojenie popytu na produkty mleczarskie w Unii Europejskiej będzie wymagało zwiększenia produkcji mleka o 8 mln ton. Tak więc wzrost kwoty produkcji nie spowoduje zakłóceń na rynku. Wzrośnie głównie zapotrzebowanie na sery. N


Obecnie większość państw członkowskich nie wykorzystuje przyznanych kwot produkcji mleka. W 2006/07 roku ogółem w Unii pozostało nie wykorzystane 1,9 mln ton kwoty. W siedmiu krajach kwoty przekroczono łącznie o 0,773 mln ton. Jednocześnie w innych państwach (głównie we Francji, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech) nie wykorzystano 2,7 mln ton kwoty. W ciągu czterech pierwszych miesięcy bieżącego roku obliczeniowego kwot mlecznych dostawy mleka były o 0,7% mniejsze niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Jeśli ten trend się utrzyma, przewiduje się, że w bieżącym roku produkcja mleka zmniejszy się o kolejne 0,9 mln ton. Spadek ten jest skutkiem zmniejszenia się liczby rolników specjalizujących się w produkcji mleka. Komisja Europejska przewiduje, że ceny produktów mleczarskich będą rosły. Pod koniec bieżącego roku ceny mleka w 25 krajach Unii wzrosną średnio do 30 eurocentów za 1 kilogram. W 2006 r. wyniosły one 27,9 eurocentów.

(Agra Europe 2007, nr 2285, s. EP/1)
(W.M.)

N

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności